Rezerwacja na : Rajd konny z warsztatami przez legendarne Karpaty

Rajd konny z warsztatami przez legendarne Karpaty

Ogólny zarys

Wyprawa konnym szlakiem przez legendarny Dziki Wschód

 

(Długość rajdu może być dostosowana do potrzeb grupy od 3 do 9 dni)

Przed nami kraina malowniczych pejzaży, czystych, górskich potoków, lasów i połonin, zamieszkała przez niedźwiedzie, wilki, rysie i żubry. Kraina ta stała się polskim „Dzikim Wschodem”, rozsławionym legendą bieszczadzkich osadników i  „kowbojów”.

Będziemy wędrować na koniach rasy huculskiej przez góry, doliny, lasy, rzeki… A spać będziemy w pięknie położonych chatach, górskich agroturystykach. Hucuły, jako spokojna rasa świetnie nadają się dla początkujących i bezpiecznie powiozą nawet mało doświadczonych jeźdźców.

Bieszczady od lat fascynują swoją niezwykłą przyrodą i ciekawą historią. To idealny kierunek dla tych, którzy chcą uciec od ciągłego pośpiechu i zgiełku miasta oraz dla miłośników nieskażonej przyrody.

 

Organizator o regionie i wyprawie

Bieszczady należą do najdzikszych i najpiękniejszych regionów Podkarpacia. To bezmiar dzikiej puszczy, jak i urokliwe doliny nieistniejących już dawnych wsi, zdziczałe sady i rozległe bieszczadzkie połoniny. Górskie lasy, doliny potoków i tereny otwarte obfitują w niezwykłe bogactwo gatunków flory i fauny, wśród których spotkać można prawdziwe osobliwości przyrodnicze.

To ostoja dużych ssaków roślinożernych – jelenia szlachetnego i żubra oraz dużych i średnich ssaków drapieżnych: niedźwiedzia, wilka, rysia, żbika i wydry.  Bieszczady stanowią również jedną z najważniejszych w skali  Europy ostoi ptaków drapieżnych (m.in. orzeł przedni, gadożer, orlik krzykliwy, puchacz).

 

Naszą podróż rozpoczną 2 dni warsztatowe w ośrodku zbudowanym z bali, krytym gontem, wykończonym drewnem, urokliwie położonym nad małym potokiem. Będzie to czas głębokiego zatrzymania i podróży do siebie. Temat warsztatów będzie wynikał bezpośrednio z potrzeb grupy. Następnie wyruszymy w 5-dniową wyprawę konną pięknymi zielonymi szlakami przez tereny Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” oraz tereny chronione Bieszczad Natura 2000.

 

 

Rajd konny

Rajd konny to przygoda. Tworzą go uczestnicy, konie, ludzie spotkani po drodze, sytuacje nieoczekiwane, pogoda, relacje międzyludzkie. Podczas czasu spędzonego w siodle musimy zaufać hucułowi, który porusza się po trudnym terenie z niezwykłą zręcznością. W ciągu godzin na nim spędzonych nabędziemy coraz większej pewności w jeździe konnej. Bliski kontakt z koniem i piękną, jeszcze dziką przyrodą Bieszczad i Beskidu Niskiego sprzyja zawiązywaniu się trwałych przyjaźni i głębokiemu wypoczynkowi. Przed nami 5 dni spędzonych z końmi wśród cudownych krajobrazów  puszczy karpackiej, połonin i wrzosowisk.

Codziennie spędzimy na koniu około 5 godzin. Będziemy zatrzymywać się na trasie na odpoczynek, postój i posiłek.  W czasie rajdu będzie nam towarzyszyć dodatkowo 2 instruktorów jazdy konnej w tym jeden hipoterapeuta. Konie huculskie – Są bardzo wytrzymałe i niezwykle sprawnie poruszają się po górskim terenie. Na terenie ośrodka znajduje się ponad 50 koni z czego 30 pod siodło. Są to bardzo dzielne i mądre koniki, które swoją przyjacielskością zjednują sobie serca nie jednych.

 

 

 

Czas warsztatowy / Retreat

Pierwsze 3 dni naszej podróży spędzimy w ośrodku,  siedlisku malowniczo położonym nad potokiem na końcu malutkiej karpackiej wioski gdzie spokój i cisza panują przez cały rok. Wiosną stada bocianów szukają tu gniazd, kwitną drzewa w opuszczonych sadach, latem pachną trawy a jesienią można usłyszeć rykowisko jeleni i zbierać grzyby. To wszystko w sąsiedztwie pasących się na  pastwisku naszych koni (hucułów), których jest ponad 50. Ośrodek zbudowany z bali, kryty gontem i wykończony drewnem.

 

Trenerzy o wyprawie

Na warsztatach spotykamy samych siebie. Zobaczymy się też w relacjach z innymi. Stworzymy krąg wsparcia, grupę, która razem wyruszy na wprawę, nie tylko konną, ale przede wszystkim w głąb siebie.  Temat warsztatów będzie dostosowany do potrzeb grupy.

 

 

Korzyści:

 

 • Doświadczysz relacji z koniem opartej na zaufaniu
 • Doświadczysz swojej siły wynikającej z głębokiej relacji z przyrodą i zwierzętami i uważności
 • Poczujesz swoje ciało w zupełnie nowej sytuacji dzięki czemu nauczysz się słuchać co Ci przekazuje i co doświadcza podczas wędrówki
 • Nauczysz się rozpoznawać sygnały jakie wysyłają konie
 • Poznasz narzędzia posługiwania się językiem swojej intuicji
 • Nauczysz się ufać sobie i swoim naturalnym instynktom
 • Poczujesz co to znaczy być członkiem stada i jakie znaczenie ma hierarchia u zwierząt
 • Poczujesz wszystkimi zmysłami co niesie ze sobą wolność, przestrzeń i dzika przyroda
 • Odkryjesz naturalne fundamenty spokoju i wolności

Program

 

1 dzień Przyjazd

 

Ok. 18.00 spotykamy się w ośrodku położonym nad potokiem na końcu malutkiej wsi Czystogarb. Kolacja.

Po posiłku nasze pierwsze spotkanie w kręgu. Czas na zatrzymanie się, poszukanie swojej intencji i poznanie się. Wieczory spędzamy przy ognisku i pod gwiazdami gdzie jest dobrze widoczna Droga Mleczna lub w dużym salonie z kominkiem. Nocleg.

 

2 dzień Retreat i czas warsztatowy

 

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik pranayamy.

Śniadanie. Blok warsztatowy. Przerwa obiadowa. Blok warsztatowy.  Będzie to czas warsztatowy i czas na odpoczynek wśród przyrody i koni.

Wieczorne spotkanie przy ognisku. Czas dla siebie i relaks. Kolacja i nocleg.

3 dzień Retreat i czas warsztatowy

 

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik pranayamy.

Śniadanie. Blok warsztatowy. Przerwa obiadowa. Blok warsztatowy.

Popołudniowy trekking konny / dodatkowa lekcja na terenie ośrodka dla osób z niewielkim doświadczeniem, nauka jazdy konnej z instruktorem.

Wieczorne spotkanie przy ognisku. Czas dla siebie i relaks. Kolacja i nocleg.

4 dzień Trekking konny przez puszczę karpacką

 

Śniadanie. Przygotowujemy siebie i konie do jazdy. Spędzamy dziennie ok. 5 godzin w siodle. W tym czasie robimy 1-2 popasy (i dla ludzi i dla koni), czasem robimy przerwę w jeździe, aby pokąpać się w rzece. Obiady jemy na trasie w formie pikniku lub zajeździe.

Trekking konny

Trasa prowadzi wzgórzami  z których  podziwiamy rozlegle widoki na pokryte   łąkami i lasami góry, przekraczamy rwące strumienie ,mijamy małe łemkowskie wsie. Po obiedzie wspinamy się na  wzgórze z którego  mamy widok na stada owiec wypasanych przez górali.  Trasa: Czystogarb-Smolnik Zagroda Chryszczata

 

Puszcza

Często teren parku porastają lasy przypominające puszczę karpacką. Są tu także rozległe, niezalesione przestrzenie, więc zwierzęta mają dobre warunki do bytowania, znajdują zarówno miejsca do rozrodu jak i tereny żerowe.   Występuje tu jedna z pięciu wolnożyjących populacji żubra w Polsce. Zdarza się że pojedyncze osobniki żubrów galopują razem z końmi dołączając się do stada..

Na noc zatrzymamy się w zagrodzie z duszą, pełnej rzeźb z drewna wykonanych przez twórców bieszczadzkich. Odbywają się tam ciekawe koncerty na których grywają tacy artyści jak np. Leszek Możdżer i wielu innych. Po dotarciu na miejsce będzie czas wolny.

O tym miejscu mówią tak: „Magiczne miejsce, magiczni ludzie, magiczne góry – kto tu choć raz przyjedzie, wyciszy się, zwolni tempo, dostosuje się do rytmu przyrody, wejdzie głębiej i zakosztuje gór, widoków, ludzi, zawsze już będzie powracał albo tu zostanie. Dlaczego tak jest? Dzika i nieskażona przyroda działa jak magnes i w takich miejscach czuje się więź i harmonię z naturą”

Wieczorem kolacja i spotkanie w kręgu.

 

 5 dzień Trekking konny przez puszczę karpacką

 

Śniadanie. Trekking konny.

Z Zagrody Chryszczata wyruszamy łąkami a potem traktem leśnym w kierunku granicy polsko –słowackiej do nieistniejącej wsi nad potokiem Balnica z ciekawą historią siegajacą1549r.  Dzisiaj na trasie będą nam towarzyszyć szczyty o łagodnych liniach porośnięte bukowym lasem i tajemniczych nazwach: Berdo, Hyrlata, Mataragona. Ten rejon Bieszczadów jest dla tych, którzy lubią zejść czasem z wyznaczonych ścieżek. Na naszej trasie znajdują się tereny chronione przez rezerwat Udava. Trasa: Zagroda Chryszczata – Balnica

 

Rezerwat Udava

Rezerwat przyrody „Udava” chroni dobrze zachowane fragmenty naturalnych lasów bukowo-jodłowych z wieloma starymi okazami, szczególnie dorodnych jodeł. W jego pobliżu stwierdzono występowanie rzadkiego gatunku ptaka drapieżnego – orzełka włochatego. Przy zachowaniu ciszy można obserwować tu bobry na rozlewiskach. Są one największymi gryzoniami na naszym kontynencie.

Dzisiaj nocujemy w odlegle położonej bazie noclegowej przy samej granicy gdzie nocą można usłyszeć wycie wilków i gdzie nieopodal znajduje się gawra niedźwiedzicy. Miejsce to prowadzi ciekawy człowiek, który tym którzy będą ciekawi chętni opowie o ptakach, wilkach, niedźwiedziach żubrach i dzikiej bieszczadzkiej przyrodzie. .

Wieczorem kolacja i spotkanie w kręgu.

6 dzień Trekking konny przez puszczę karpacką

 

Trekking konny. Po śniadaniu ruszamy na trasę przez las ,wzdłuż granicy polsko słowackiej, gdzie będziemy mieli widoki na stronę Słowackiego  Parku Narodowego. Miniemy wioskę Łupków i będziemy kontynuować trasę wzdłuż Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy

W jego skład wchodzą cztery pasma górskie, biegnące z północnego zachodu na południowy wschód, które przecina rzeka Solinka i jej dopływ, Wetlina. To wszystko, wraz z licznymi potokami tworzy, malownicze doliny, progi skalne, przełomy i kaskady.  Na terenie parku znajdują się też zabytkowe cerkwie. Obszar parku to raj dla płazów, w tym salamander, traszek górskich i karpackich. Jest miejscem życia niedźwiedzia brunatnego, wilka, rysia i żbika. Bardzo popularny jest jeleń karpacki. Trasa: Balnica-Łupków-Nad Smolnikiem

Nocujemy w ośrodku  ‘Nad Smolnikiem’ położonym na zachodnim stoku Magurycznego na wysokości 620m n.p.m z którego roztaczają się rozległe widoki.  To miejsce z klimatem drewnianej chaty pod gontem. Ze względu na swoją lokalizację na końcu trawiastego lądowiska, baza nad Smolnikiem zyskała przez ostatnie lata rangę najwyżej w Polsce położonego domu lotnika, przy którego ścianach na noc można zakotwiczyć swój latający statek..

Mówią o sobie tak „Zabierz ze sobą serce i do gór, i do ludzi, a na pewno poczujesz się u siebie. Przyda się życzliwość i dobry nastrój, bo pewnie spotkasz tu inne otwarte serca, które upodobały sobie to miejsce, i zechcą Cię poznać..”

Wieczorem kolacja i spotkanie w kręgu.

7 dzień Trekking konny przez puszczę karpacką

 

Śniadanie. Trekking konny.

Dzisiaj po zejściu ze wzgórza wyruszamy starą bitą drogą łemkowską wielokrotnie przekraczając rzekę Osławę. Mijamy opuszczone sady nieistniejącej wsi,  z której pozostałe parę domów tworzy osadę leśną. Dalej jedziemy lasem by wyjechać na panoramiczne widokowe miejsce. Po przekroczeniu kolejnego strumienia przejedziemy przez wieś Czystogarb by dotrzeć na nocleg do naszego ośrodka gdzie zaczynaliśmy rajd. Trasa naszego rajdu wiedzie przez Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie. Trasa: Nad Smolnikeim- Kuźnia Łemkowska-Czystograb

Międzynarodowy Rezerwat Biosfery

Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie” – pierwszy rezerwat biosfery UNESCO leżący na obszarze trzech krajów Polski, Słowacji i Ukrainy. Utworzony w ramach międzynarodowego programu „Człowiek i Biosfera”.  Rezerwat chroni szczególnie cenne rozległe lasy o charakterze puszczańskim oraz występujące na najwyższych szczytach zbiorowiska połoninowe. Obszar ten jest jedną z najcenniejszych w Europie ostoi zwierząt.

Wieczorem kolacja i spotkanie w kręgu.

 

8 dzień Trekking konny przez puszczę karpacką

 

Trekking konny.

Dzisiaj czekają nas bardzo malownicze tereny, przestrzenie łąk, gór z lasami i polanami. Pojedziemy dziką Doliną Jawornika gdzie miniemy na trasie też zdziczałe sady, dawne kamienne piwniczki i studnie, które jak relikty przypominają nam o fascynującej historii tego miejsca.. Obecnie króluje tu pierwotna przyroda, z którą siedząc na koniu możemy poczuć się jednością. Tereny przez które będziemy przemierzać należą do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Chronią naturalne ekosystemy leśne, siedliska i bogatą faunę puszczańską. Punkt startu i końca dzisiejszej trasy znajduje się w naszym ośrodku więc dzisiaj jeżeli ktoś tak poczuje będzie można oddać się samemu relaksowi i odpoczynkowi..

Wieczorem pożegnalna kolacja i spotkanie w kręgu.

9 dzień Pożegnanie i powrót do domu

 

Poranne zajęcia jogi dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem oraz rozmasowania mięśni po trekkingu.  Ich celem będzie łagodne rozluźnienie, ugruntowanie i doenergetyzowanie.  Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi i technik pranayamy.

Śniadanie. Wyjazd do godz. 12.00

Cena obejmuje:

 • 8 noclegów (4 noce w ośrodku warsztatowym z komfortowymi prywatnymi pokojami, 4 noce podczas trekkingu konnego w prostych ale pięknie położonych górskich agroturystykach z pokojami 2os i wieloosobowymi)
 • 8 śniadań, 7 obiadów (czasami w formie pikników), 8 kolacji zgodnie z programem
 • Konie sprzęt, infrastruktura asysta lokalnych przewodników w trakcie 5 dniowego trekkingu konnego przez tereny Bieszczad i Beskidu Niskiego.
 • Dodatkowe lekcje jazdy konnej z instruktorem dla chętnych w ośrodku warsztatowym na początku wyprawy
 • Asysta 2 instruktorów jazdy konnej w trakcie 5 dniowego rajdu konnego (w tym jednego hipnoterapeuty)
 • 3 zajęcia pracy z ciałem i jogą z instruktorem jogi
 • Warsztaty rozwojowe w trakcie wyjazdu
 • Opieka pilota wycieczek
 • Ubezpieczenie KL, NNW

Cena nie obejmuje:

 • Zwyczajowych napiwków
 • Ubezpieczenia od chorób przewlekłych
 • Dojazdu na miejsce

 

Organizator:  Wyprawy Rozwojowe

Organizujemy wyprawy w najbardziej dzikie zakątki Ziemi, po spotkanie z tym co autentyczne i głębokie w nas i świecie. Łączymy podróż z warsztatami, dzięki czemu  jeździmy nie tylko po to żeby coś nowego zobaczyć ale również żeby doświadczyć siebie na nowo, przeżyć coś głęboko i pozwolić sobie na wewnętrzną przemianę. Podróże inspirują, pozwalają nabrać dystansu i są doskonałym przerywnikiem codziennej rutyny. Dlatego podróż może być czasem w którym kontaktujemy się z tym co czujemy, czego potrzebujemy. Połączenie podróży i rozwoju osobistego to możliwość  zintegrowania siebie ze światem. Jest to wspólna przygoda, a zarazem okazja do nabycia życiowej mądrości. www.wyprawy-rozwojowe.pl/

Ewa Kucińska – pilotka  wyprawy
Instruktorka jazdy konnej, hipoterapeutka. Od 5 lat pilotuje grupy do Azji południowo-wschodniej, Nepalu, Indonezji  i Indi, prowadzi warsztaty z Jogi Twarzy dla kobiet.  Pasjonuje się jeździectwem oraz jogą i Ajurwedą. Ukończyła kurs instruktorski jogi w Indiach (Riszikesz, rys 200 yoga Alliance). Bliska jest jej idea połączenia podróży z poszukiwaniem inspiracji do poprawy jakości swojego życia i zdrowia. W podróży najchętniej spędza czas aktywnie. Przemierzała pieszo Himalaje Nepalu i Indii,  konno Andy, Mongolię  i gruzińską Tuszetię, rowerem góry  Słowenii, Albanii, Chorwacji i Macedonii.

 

INFORMACJE DODATKOWE

Trekking konny
Wyjazd jest skierowany dla kobiet, mężczyzn, par, rodziców z dziećmi w wieku od ok.14 lat. Wyjazd jest dla każdego. Konie maszerują w zastępie (jeden za drugim) tempem dostosowanym do terenu i możliwości uczestników (głównie stęp i kłus). Taka forma jazdy nie wymaga specjalnie aktywnego kierowania koniem lub specjalnych umiejętności jeździeckich. Wyprawa jest dla osób zarówno zupełnie początkujących jak i osób zaawansowanych.

Osoby początkujące będą miały możliwość na początku wyprawy wzięcia dodatkowych lekcji jazdy. Odbędą się one w ośrodku warsztatowym. Osoby które nigdy nie miały do czynienia  z końmi zachęcamy do wykupienia sobie do czasu wyjazdu, jeszcze w Polsce około 4 zajęć na lonży (po 45-60min) i co najmniej 2 jazd bez lonży samodzielne. W przypadku wagi ciała powyżej 90kg prosimy o przekazanie nam takiej informacji abyśmy mogli sprawdzić dostępność większych koni. W siodle podczas trekkingu będziemy znajdować się przez około 4-5 godzin dziennie.

Noclegi

Śpimy 4 noce w ośrodku warsztatowym połączonym ze stadniną, zbudowanym z bali, krytym gontem, wykończonym drewnem  położonym nad małym potokiem.  Do dyspozycji będziemy mieli dwie chaty. W jednej są dwa poziomy z osobnymi wejściami. Na każdym z nich pokoje, kuchnia z piecem, łazienka. W drugiej chacie pokoje z antresolami i  z łazienkami; salon i kuchnia. W obu chatach są werandy. Oprócz tego stoi kuchnia letnia z kamiennym piecem chlebowym.

4 noce podczas trekkingu konnego w prostych ale pięknie położonych górskich agroturystykach i bazach noclegowych z tradycją i klimatem. Będziemy je mieć do naszej tylko dyspozycji. Wyposażone są one w pokoje 2os, kilkuosobowe i wieloosobowe. Ostatni nocleg na trasie rajdu może odbyć się też w ośrodku warsztatowym z którego zaczniemy.

Opinie

„To wyprawy z duszą, pełne radosnego odkrywania siebie na nowo i to w gronie innych uczestników, którzy w mgnienia oku przemieniają się w serdecznych przyjaciół. To wojaże i wyzwanie dla ciała i ducha, noce pod rozgwieżdżonym niebem pozostaną na zawsze w moich myślach i sercu. To cudowne obrazy, doświadczenia i niezwykłe emocje. Wyprawy Rozwojowe zmieniają i przemieniają, a finalnie prowadzą do… samego siebie i otwierają na innych” 

“Zajęcia, warsztaty, które mieliśmy – to wszystko składa się na pewną całość, która pomaga na prawdę dla mnie, odzyskać harmonię, rozwinąć się, poznać nowe rzeczy, nowe kraje. Cenne były też dla mnie spotkania ze sobą samym – tego  nie da się opisać, więc nie będę nawet próbował. Polecam taką wyprawę każdemu kto chciałby poznać lepiej siebie, dla mnie było to bardzo mocne spojrzenie wewnątrz siebie.”

„Pełen profesjonalizm, znakomita obsługa oraz świetna atmosfera podczas wyjazdu. Polecam” 

„Bezcenne okazało się odcięcie się od cywilizacji – nie pamiętam, kiedy ostatni raz w swoim życiu czułem taki spokój i kiedy ostatni raz widziałem wschód i zachód słońca”

„Warsztatowe zajęcia i wieczorne spotkania w Kręgu były pełne szczerości, akceptacji, głębokich wypowiedzi. Grupa pozornie przypadkowych osób bardzo szybko dostroiła się i po dniu czy dwóch byliśmy jak starzy przyjaciele. Jednocześnie ludzie spotkani na szlaku – przewodnicy okazali się niezwykle przyjaźni, pełni zaangażowania i chęci pomocy w każdej sytuacji”

Co wyróżnia tę wyprawę?

 • Trekking konny
 • Uważność
 • Świadomość ciała
 • Dzika przyroda
 • Świadomość uczuć
 • Spotkania w kręgu
 • Głęboki relaks
 • Podróż która rozwija
photo

Magiczne Karpaty

Informacje

 • Czas trwania : 3-9 dni
 • Lokalizacja : Karpaty

Potrzebujesz pomocy?!

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej - nie zwlekaj z kontaktem z nami.

+48 694 363 668

[email protected]

KONTAKT

Ul. Szwedzka 23, 30-324 Kraków

+48 694 363 668

[email protected]

POLITYKA PRYWATNOŚCI

NEWSLETTER