Archetyp Wojownika/czki

Aspekt wojownika jest ważny i potrzebny prawie w każdej dziedzinie życia. Należą do nich między innymi:

1) Wyznaczanie i osiąganie celów

Wszyscy mamy marzenia ale tylko część postanawia je zrealizować, jeszcze mniejsza część znajduje w sobie wytrwałość aby iść wybraną drogą do końca. Oczywiście temat prokrastynacji oraz czemu rezygnujemy z raz obranej drogi jest szeroki i może mieć więcej powodów. Jednak wewnętrzna determinacja,  klarowność, nieugiętość i moc płynąca z decyzji, że coś sobie postanawiam płynie z części nas zwanej wewnętrznym wojownikiem/czką. Moc sprawcza tak samo jak wewnętrzna dyscyplina jest jak mięsień, który wykształcamy na polu treningowym wewnętrznego wojownika.

2) Asertywność

Asertywność stała się modnym pojęciem i pożądaną cechą charakteru. I bardzo wartościowe są wszelkie ćwiczenia które uzmysławiają nam potrzebę dbania o swoje granice, mówienie „nie” i mówienie wyraźnego „tak” dla naszych potrzeb. Jednak choćbyśmy nie wiadomo jak wiele książek przeczytali, zrozumieli zagadnienie trójkąta dramatycznego i całej teorii asertywności to nie będziemy umieli tej jakości doświadczyć w pełni i zastosować w życiu dopóki nie poczujemy w sobie tej energii i mocy płynącej z ciała. Mamy tu na uwadze głównie impulsy, doznania i odczucia rodzące się w rejonie brzucha – naszym centrum emocjonalnego dowodzenia oraz z dostępem do gniewu. Jest to realna siła która daje znać innym osobom o naszej mocy. Wojownik to archetyp kogoś kto ma dostęp do własnego gniewu i umie nim zarządzać w bezpieczny sposób dla siebie i innych. Czyli że umie zarządzać jego energią wyrażając ją w jej dolnych zakresach siły a nie górnych (furia) gdy staje się ona niebezpiecznym huraganem.

3) Relacje

Szczególnie w bliskich związkach wychodzi na światło czy umiemy komunikować innym to co czujemy, czy umiemy zadbać o siebie, czy mamy dostęp do namiętności i umiemy ją okazać? Silny aspekt wojownika imponuje nam w partnerach/kach, silna osobowość to taka osoba, przy której czujemy się bezpiecznie, która umie obronić swoje zdanie i nie boi się konfrontacji gdy tego wymaga sytuacja. Pragniemy być blisko takich osób.

4) Samopoczucie

Wiele ludzi przez długą  część życia czuje się ofiarą. Ofiarą systemu, wychowania, braku pieniędzy, braku talentu etc. Prawda jest taka, że w tej samej sytuacji, w której jedna osoba rozkłada ręce inny człowiek, który czuje silne poczucie sprawczości, skuteczności i jest pełen wiary w siebie może stworzyć cuda. I tutaj znów zagadnienie poczucia wartości jest szerokie i budujemy je czasami latami. Jednak energetycznie decyzja o zmianie, decyzja odcięcia się od destrukcyjnych relacji, przeszłości bądź decyzja pójścia za własnymi pragnieniami płynie z tego samego miejsca w ciele w którym czujemy gniew i siłę wewnętrznego wojownika/czki. Mając do niego dostęp w środku zupełnie inaczej się czuję na co dzień i w każdej chwili swojego życia. To tak jakby w ciele znajdował się piec, który  ma rozpalony ogień i my możemy w dowolnej chwili sięgnąć do niego aby stworzyć coś nowego, wyjść naprzeciw trudnej sytuacji bądź po prostu możemy w spokoju czuć własną żywotność.

5) Praca

To jak zarządzamy swoim czasem i innych, umiejętność przewodzenia zespołem i zaangażowanie w dany projekt, nowy projekt etc. płynie z wewnętrznego poziomu energii i metaforycznie ujmując znów z wewnętrznego ognia. I znów ten ogień mieści się w naszym ciele i dostęp do niego jest wprost proporcjonalny do poczucia kontaktu z ciałem i emocjami. Połączenie przeżywanej radości i gniewu daje właśnie nasze zaangażowanie i chęć działania. Dlatego tak niezbędne i niezwykle ważne jest przywrócenie sobie prawa i umiejętności do ponownego przeżywania i wyrażanie emocji gniewu.

6) Radzenie sobie w trudnych sytuacjach

Nikt nie jest wolny od spotykania się od czasu do czasu z trudnymi sytuacjami. To energia wojownika, który mówi ‘dasz radę’, ‘nie poddawaj się’ podtrzymuje nas wtedy na duchu. Gdy ktoś chce nas lub bliską nam osobę skrzywdzić, to energia wojownika staje temu naprzeciw. Na poziomie emocji czujemy wtedy gniew. Sama emocja jednak nie wystarczy. Musisz po nią sięgnąć jak po miecz i stanąć do walki czyli do działania. Takie walki odbywamy codziennie w bardzo wielu momentach. Dlatego tak wiele osób odcięta od emocji gniewu przeżywa w zamian depresje i spadek nastroju.

 

Krzysztof Ruba

Trener po Holistycznej Szkole Trenerów, instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), pilot wypraw, założyciel marki Wyprawy-Rozwojowe.pl, trener metody “Biegun” Marka Kamińskiego,  sternik morski.

Sprawdź najbliższe warsztaty – “Budzenie Wewnętrznego Wojownika/czki”

Tagi: , , , , , , , , ,