Przyjemność, moc i miłość 💛

Przyjemność, moc i miłość
Głębokie Poczucie Własnej Wartości

 

W ostatni weekend odbyły się pod Krakowem cudowne warsztaty w temacie poczucia wartości. Było inaczej niż do tej pory. Dziękuję Karol Swoboda za jego swobodę w współprowadzeniu ale i sobie za naturalność i odwagę do stawania w autentyczności.

 

Historia podróży w głąb siebie

 

Bardzo podobało mi się i inspirowało mnie obserwowanie naszej grupy, która pod koniec drugiego dnia w czasie wieczornej celebracji pozwoliła sobie na dotknięcie i wyrażenie pięknej ekspresji i życia przez intuicyjny ruch i taniec.

Byliśmy tuż po sesji z ucieleśnianiem archetypu Króla/owej w sobie. Ciekawe jak bardzo my Polacy mamy zakodowaną skromność, umniejszanie sobie i jak trudno nam ze zdrową dumą doceniać siebie. W epoce feudalnej nie wolno było spojrzeć Panu w oczy. Wzrok musiał być skierowany w ziemię.

 

Religia, która wielu z nas od dziecka wkodowała hasło „nie jestem godny Ciebie Panie” nigdy nie wspierała zdrowej dumy i poczucia godności w sobie. A duma z bogactw swojego królestwa i godność to atrybuty króla.. Doświadczenie w ciele energii tego archetypu pomaga w nowym, świeższym spojrzeniu na siebie.

 

Serce mi rosło jak obserwowałem więc podczas wieczornej celebracji ruchy naszych ciał tak swobodne, dynamiczne i żywe, ekspresyjne.. Dzieci mają tą zdolność naturalnie w sobie gdy jeszcze nikt nie nauczył je wstydu. Świecą i cieszą się, że mogą się sobą dzielić z innymi..

 

Ale nie tylko to wpłynęło na naszą większą swobodę i pozwolenie sobie na żywiołową ekspresję pod koniec dnia. Zaufanie i odbudowane poczucie więzi z innymi i sobą, jest kluczowe w przywracaniu stanu miłości w ciele. Otworzyliśmy się tego dnia w porannej sesji na relację z najdelikatniejszą częścią nas, która czuję, przeżywa i potrzebuje obecności tej świadomej dorosłej części nas.

 

Nakarmienie miłością wewnętrznego dziecka i przywrócenie pierwotnej przyjemności w ciele wydaje się kluczowe w procesie odbudowywania poczucia wartości. Właściwie, gdy na powrót czuję miłość w sercu i przyjemność w ciele pytanie o własną wartość przestaje mieć sens i znaczenie.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Czy można oszacować jaką wartość ma wiatr, Ziemia, sarna, las lub życie samo w sobie?

 

Istnieją takie kategorie i wartości które są niemierzalne i życie człowieka do takich należy. Przez system ocen i porównywania się ulegliśmy złudzeniu, że jest inaczej.

Utracona więź z jednym z opiekunów i dorosłych odpowiedzialnych za nasze poczucie bezpieczeństwa, gdy byliśmy dziećmi mogła stworzyć wewnętrzne poczucie „coś jest ze mną nie tak”. Pod hasłem utracona więź kryje się każdy moment, gdy dziecko przeżywa trudne emocje i zostaje z nimi samo. Nie potrafiąc ich przetworzyć zamienia je w napięcie i stłumiony ból, co nazywamy traumą.

 

Z takim zatrzymanym napięciem można chodzić całe życie myśląc „coś jest ze mną nie tak”., lub “nie pasuję tu”. A to tylko interpretacje jakie nadaje nasz umysł temu wewnętrznemu dyskomfortowi jaki odczuwamy w ciele, gdy niesiemy w nim nie wyrażone emocje.

Dlatego każdy kto czegoś takiego doświadcza lub doświadczył potrzebuje nauczyć się obdarzać własną miłującą obecnością tą wrażliwą część siebie, która kiedyś była zbyt mała żeby te emocje poczuć.

 

Reparenting to świadome przywracanie współczującej, kochającej postawy wobec siebie, stawanie się swoim najlepszym opiekunem. Tego możemy też nauczyć się w obecności drugiej wyregulowanej osoby.

W takim spotkaniu te stare napięcia mają możliwość się rozpuścić -nie przez “przepracowanie” ich ale przez przyjęcie. I powoli znów stajemy się żywi, swobodni i czujemy sobą..

 

Moim największym odkryciem ostatnio, jest jednak uświadomienie siebie, że zabawa i przyjemność, przywracanie błogości w ciele jest równie ważne i twórcze w tym procesie jak wszystkie inne terapeutyczne narzędzia pracy ze sobą. Gdy odzyskujemy lekkość, miękkość i przyjemność w ciele zaczynamy dobrze się ze sobą czuć. Zastanawianie się nad swoją wartością przestaje być potrzebne. Bo jaką wartość ma życie samo w sobie? Jest oczywiście bezcenne.

Dużo radości i przyjemności Wam

Krzysztof Ruba

 

Krzysztof Ruba

Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów),  instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Od lęku do marzeń’, ‘Granice i Gniew’ i In. Prowadzi autorskie rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi. Założyciel marki Wyprawy-Rozowjowe.pl. Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

Opinie uczestników o warsztacie 

“Jeśli chciałbyś poprawić poczucie własnej wartości, to nie wyobrażam sobie lepiej zainwestowanych pieniędzy, piszę to 5 minut po zakończonym warsztacie, więc w moim wnętrzu wszystko jest nadal świeże. Autentyczność prowadzących umożliwiała niesamowitą pracę w grupie, a ta praca w grupie otworzyła przede mną nowe drzwi ”

” Praca z ciałem, praca w grupie – przebywanie na świeżym powietrzu. Prowadzący, ich energia. Niesamowite miejsce, które idealnie sprzyja pracy nad sobą. Masa emocji – trudnych czasem. Ten warsztat, to furtka, przez którą przechodzisz do nowego życia”

“Czułam się bezpiecznie, akceptowana. Dobra energia – profesjonalni prowadzący. Dużo wiedzy, treningi, wizualizacje. Praca z wewnętrznym dzieckiem pozwoliła na połącznie z własnym małym Ja.”

Tagi: , , , , , , , , , ,