Synchroniczność

Synchroniczność. 

Traktowanie zbiegów okoliczności jako czegoś więcej niż tylko powierzchownych ciekawostek, zbiegło się z odkryciem przez psychologię istnienia podświadomości. Mniej więcej w tym samym czasie kiedy Albert Einstein odkrywał, iż czas i przestrzeń nie są wartościami absolutnymi, lecz zależą od punktu odniesienia, inny wielki pionier, szwajcarski psycholog Carl Jung, prowadził poważne studia nad zjawiskiem “znaczących zbiegów okoliczności”. Jego praca wywołała olbrzymią dyskusję trwającą od ponad trzydziestu lat.

Jung nazwał fenomen zbiegów okoliczności “synchronią” i wierzył, że jest to zasada równie podstawowa, jak związki przyczynowo-skutkowe. W przypadku synchronii nie jesteśmy jednak w stanie dostrzec natychmiastowej zbieżności. Mimo to zbiegi okoliczności wydają się podstawowym sposobem rozwoju wszechświata, a wielu z nas wielokrotnie odczuwało ich działanie we własnym życiu. Przyznanie zbiegom okoliczności ich należytego znaczenia i wagi leży u podstaw zrozumienia, że wszechświat odpowiada na naszą świadomość i nasze oczekiwania – tworząc przypadki i szanse, dzięki którym możemy kontynuować rozwój.

Mając świadomość zbiegów okoliczności, dostrajamy się do tajemnicy, która leży u podstaw kosmicznego porządku. Jak powiedział Jung: “Synchronia sugeruje, że istnieje wzajemne połączenie pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeń” i tym samym zakłada jednolity aspekt bytu. James Redfield

Nasze codzienne poczucie satysfakcji jest wprost proporcjonalne do rozumienia znaczenia jakie niosą ze sobą poszczególne wydarzenia naszego życia. Dlatego warto nauczyć się odczytywać głębszy sens jaki płynie z naszej indywidualnej historii. Dzięki zrozumieniu swojej linii życia i jej punktów zwrotnych łatwiej przychodzi nam wyłonienie głównego zadania dla którego tu jesteśmy.

Nasiono które kiełkuje w glebie zawiera wszelkie wskazówki dla rodzącego się z niego później dębu. My te wskazówki musimy świadomie odczytywać z sygnałów jakie nieustannie wysyła do nas nasze ciało, emocje, serce ale również wydarzenia jakie nas inspirują, ludzie do których jest nam bliżej i miejsca  też nas czegoś uczą o nas samych. Dopiero umiejąc nawigować między spontanicznością naszych myśli, impulsami serca i językiem ciała jesteśmy w stanie w sposób zintegrowany i spójny iść przez życie i rozwijać swój potencjał. Wiemy kiedy czujemy się spójni wewnątrz i wiemy kiedy działamy w zgodzie ze swoim potencjałem. Świat nam wtedy odpowiada, okazje same się wydarzają, właściwi ludzie się zgłaszają. Gdy potrzebujemy pomocy i wsparcia łatwo je znajdujemy lub same do nas przychodzą. Synchroniczność to tajemnica.  Ale warto żyć w takim poczuciu tajemnicy. Każdy dzień wtedy staje się odkryciem i okazją do nauki i wzrostu.

Jeżeli czujesz, że to z Tobą rezonuje i chciałbyś pogłębić bycie w zgodzie ze sobą i światem to zwróć uwagę na szczególne zbiegi okoliczności, które już wydarzyły się w Twoim życiu i zapisz je. Niech dotyczą miejsca pracy, głównych relacji i tego jak spędzasz czas wolny. Zacznij również świadomie zwracać uwagę obecnie na wszelkie zewnętrzne znaki, które zdają się pokazywać ci pewien kierunek. Może to być spotkanie z osobą, dzięki której wpadłeś/łaś przez “przypadek” na rozwiązanie jakiegoś problemu lub zaproszenie na wakacje w momencie gdy je planujesz.. Zwracaj tez uwagę na znaki i impulsy wewnętrzne. Jak się czujesz w danej sytuacji? Czy na przykład odczuwasz spadek energii po pracy lub czujesz opór przed kolejną randką z nowo poznaną osobą? Zatrzymaj się wtedy. Odpowiedz sobie na pytanie co mi mówi moje ciało? A jaką informację chce mi przekazać świat przez dany splot wydarzeń? Czy mogę dzięki temu być bardziej spójny/a ze sobą? A może mogę dzięki temu się od czegoś uwolnić i mentalnie “odkleić”? Wejdź w to wtedy i wykorzystaj dla własnego wzrostu. Gdy czujesz wzrost energii to jest to bezpośrednia informacja zwrotna dla Ciebie, że obrałeś/aś dobry kierunek.

 

Krzysztof Ruba

Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów), coach (po Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego), instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Moc kreacji’, ‘Granice i Gniew’ i In. Prowadzi autorskie rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi. Założyciel marki Wyprawy-Rozwojowe.pl. Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,