Program
Dzień 1 Wylot z Polski
Spotkanie na lotnisku. Wylot w godzinach wieczornych z Warszawy.
Dzień 2 Przejazd w kierunku jeziora Song Kol
Przylot nad ranem do stolicy Kirgistanu- Biszkeku. Po śniadaniu w lokalnej kafeterii przejedziemy do wioski Kyzart (300 km) położonej na wysokości 2145 m.n.p.m. Po drodze będziemy mijać dolinę Chu, bogatą w sady owocowe i warzywne, skąd wypływa najdłuższa rzeka w Kirgistanie. Po dojeździe i
posileniu się, zapoznamy się z naszymi końmi i odbędziemy krótkie szkolenie z ich obsługi.
Po południu ruszymy na 4 godzinny trekking konny (18 km). Otaczać nas będą przepiękne krajobrazy doliny Turuk oraz górskie widoki, z wijącymi się rzekami i zielonymi łąkami doliny Kilimche. Latem w tych regionach na wysokości 2600 m.n.p.m. nomadowie wypasają swoje zwierzęta. Będzie to nasze pierwsze spotkanie z tą wspaniałą kulturą. Z końskiego grzbietu będziemy obserwować sielskie krajobrazy kirgiskich wiosek i życie społeczne wokół jurt.
Gdy dotrzemy na miejsce, zjemy kolację i zanocujemy w jurcie. Ugoszczeni zostaniemy tradycyjnym posiłkiem nomadów, złożonym z takich potraw jak: Manty (tradycyjne pierogi z wołowiną), Kuurdak (smażone ziemniaki z jagnięciną) czy Kesme (lokalna zupa z warzywami, makaronem i
mięsem). Po dzień dzisiejszy jurty budowane są ręcznie, w ten sam sposób, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i barwników: owczej wełny i drewna Tal. Dekoracje wewnątrz przedstawiają górskie kwiaty.
Wieczorne spotkanie w kręgu i dzielenie się pierwszymi wrażeniami, przemyśleniami, dla chętnych medytacja wyciszająca umysł.
Dzień 3 Jezioro Song kol
Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie przygotowanie przed konną jazdą i doenergetyzowanie ciała. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych. Śniadanie.
Po śniadaniu kontynuujemy trekking konny w kierunku słynnego jeziora Song-Kul (5 godz), po drodze wspinając się wysoko, aż do przełęczy Jalgyz Karagai (3400 m n.p.m) gdzie ze szczytu będziemy podziwiać, niezwykłą panoramę górską, z widokiem na jezioro Song-Kol oraz dolinę Kilimche.
Wspinaczka na przełęcz zajmie około 2 godzin a nasze dzielne konie będą musiały pokonywać strome, górskie zbocza. Widoczne z przełęczy jezioro Song-Kul ciągnie się na długości 29 km i ma 14 m głębokości.
Przełęcz Jalgyz Karagai to jedno z piękniejszych miejsc w okolicach jeziora Song Kol. Podczas wędrówki towarzyszyć nam będą imponujące widoki szczytów masywu gór Tien Szan zwanych górami niebiańskimi. Ciągną się przez kilka krajów na odległości 2500 km , ich szczyty sięgają ponad 7000 m.n.p.m a najwyższy Pik Pobiedy ma 7439 wysokości i znajduje się na granicy Kirgistanu i Chin. Na koniec dnia dotrzemy do malowniczej doliny Tuz Ashu, znajdującej się blisko od jeziora (500 m), będącej miejscem wypasu zwierząt ale też idealnym terenem na wypoczynek dla koni i podszkolenia swoich umiejętności jeździeckich.
Będzie czas na wsłuchiwanie się w przyrodę, cieszenie oczu zachodem słońca i poznawanie nowych smaków kuchni Kirgistanu, w tym słynnego Kumyzu. Ten napój ma właściwości lecznicze, działa korzystnie na układ odpornościowy, nerwowy, pokarmowy, a co ważne dodaje sił witalnych. Wieczorne spotkanie w kręgu i dzielenie się wrażeniami, przemyśleniami, dla chętnych medytacja wyciszająca umysł. Kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 4 Tuz Ashuu – Tulpar Tash
Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie przygotowanie przed konną jazdą i doenergetyzowanie ciała. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych. Śniadanie.
W kolejnym dniu, będziemy cieszyć się widokami jeziora Song -Kol. Dotrzemy konno (4- 5 godz.) na przepiękne tereny Tulpar Tash ,mijając po drodze przełęcz Uzubek, gdzie zatrzymamy się na lunch w jurcie. Tereny przełęczy latem pokrywają się dywanem kwiatów i soczysta trawą, na której wypasać się będą nasze konie podczas odpoczynku. To miejsce idealne dla rumaków. Młodzi Kirgizi doskonalą sztukę jeździecką, która znają już od 7 roku życia. Każda rodzina posiada kilka lub kilkanaście koni które pełnią różne funkcje, od hodowlanych, farmerskich po jeździeckie. Cały czas będziemy eksplorować okolice zjawiskowego jeziora Son-Kul, na wysokości ok 3016 m. n.p.m i nieśpiesznie przemierzać rozległe łąki, ciesząc oczy widokami przestrzeni i wypasających się swobodnie zwierząt. Będziemy mieli okazję obserwować też zachowania naszych koni, w swoim tempie nawiązywać z nimi relację opartą na wzajemnym zaufaniu i uważności.
W regionie Tulpar -Tash znajduje się słynny 8 metrowy kamień zawierający wyryte niezwykłe petroglify opowiadające historię sprzed tysięcy lat. Zatrzymamy się tam na moment by poczuć moc
miejsca i oddać refleksji nad dziedzictwem nomadyjskiej kultury. Z głazem wiąże się legenda, która opowiada historię o mitycznym koniu, który zostawił tu odcisk swojego kopyta, odtąd ten kamień
nazywa się – końską skałą.
Po przyjeździe do obozowiska czas wolny a później kolacja i spotkanie w kręgu. Krótka medytacja dla chętnych i dzielenie się wrażeniami z minionego dnia, skontaktowanie ze sobą, zadanie sobie
pytania jak odnajduje się w nowych warunkach, w jaki sposób wchodzę w nowe relacje z ludźmi i zwierzętami? Kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 5: Przełęcz Kyzart
Poranną jogą dla chętnych, ożywimy nasze ciało, poprawimy krążenie krwi i przepływ energii. Poprzez oddech, automasaż i bodyscanning rozmasujemy napięcia w ciele i bolące miejsca.
Po śniadaniu zostawiamy jezioro Song Kul wskakujemy na konie i udajemy się nad przełęcz Ozbek (3300 m). Nasze dzielne konie będą towarzyszyły nam jak co dzień wpinając się górskimi ścieżkami. Czekają nas zapierające w piersi widoki na górskie szczyty, ukwieconą dolinę, wijące się rzeki i serpentyny dróg. Zatrzymamy się by chłonąć widoki i damy odpocząć zwierzętom.
Po kilku godzinach trekkingu czeka nas lunch na przełęczy (2664 m.n.p.m)w wiosce Kyzart. Po posiłku podjedziemy transportem samochodowym (1godz) na zaciszne miejsce noclegowe , aby cały czas zatapiać się w otaczającej nas naturze, z dala od cywilizacji.
Wieczorem odpoczynek, obserwacja codziennego życia w stepie a dla chętnych praktyka uważności mindfulness (medytacja). Po kolacji spotkanie w kręgu aby móc spotkać się ze sobą na głębszym
poziomie i podzielić się przeżyciami z minionego dnia. Nocleg w jurcie,na przełęczy Kyzart (2664 m. n.p.m.).
Dzień 6 Jezioro Kol Ukok
Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie rozluźnianie napięć w ciele i przygotowanie przed konna jazdą. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych.
Po pożywnym śniadaniu, przemieścimy się w kolejny piękny region gór Tien Shan, aby eksplorować leśne i górzyste tereny wokół alpejskich turkusowych jezior: Kol Ukok i Kel Tor. Dojazd do punktu gdzie spotkamy się z nowymi końmi zajmie ok 2 godzin. Damy sobie chwilę czasu na nawiązanie kontaktu ze zwierzętami oraz krótką lekcję z obsługi koni i ruszymy na trekking do jeziora Kol-Ukok. Jezioro znajduje się na wysokości 2970 m.m.p.m., leży w południowej części gór Kochkor, regionie gdzie latem wypasają bydło pasterze z wioski Isakev i Kara Suu. Kol Ukok ma 3 km długości i 17 m głębokości. .
Tradycyjnie po drodze zatrzymamy się na posiłek i popas koni, gdzie zrelaksujemy się leżąc beztrosko na trawie słuchając parskania i rżenia zwierząt. Każdy moment tej podróży wykorzystamy na bycie blisko siebie i natury. Widoki potężnych gór, rozległych przestrzeni przebywanie wśród dzielnych nomadów będą świetną formą medytacji w ruchu i skierowania swojej uwagi do środka siebie.
Po wieczornej medytacji dla chętnych i krągu, podczas którego będzie okazja do podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z tej
konnej wędrówki, czeka nas kolacja oraz nocleg w jurcie.
Dzień 7 Jezioro Kol Tor- Park Chon Kemin
Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie rozluźnianie napięć w ciele oraz poprawa mobilności kręgosłupa. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych.
Następny dzień będzie równie ekscytujący, to czas na poznawanie okolic malutkiego jeziora Kol Tor (3300 m.n.p.m) z relaksem po drodze i postojem na lunch w gościnnej jurcie nomadów. Jezioro otoczone jest kwietnymi łąkami, lasami obfitymi w owoce i miód. Powstało w wyniku trzęsienia ziemi. Woda ma nieskazitelnie turkusowy kolor ale jej temperatura nie przekracza 5 stopni.
Na koniec dnia powrót do wioski Isakev skąd udamy się już transportem samochodowym do parku narodowego Chon Kemin na nocleg w pensjonac
ie. Park leży w Dolinie rzeki Chong Kemin i jest skarbnicą rzadkich gatunków flory i fauny. Lodowce harmonijnie przeplatają się tu z naturalnymi, leśnymi i stepowymi krajobrazami, nietkniętymi przez czas. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w Kirgistanie a powstało za sprawa wybuchu wulkanu w 1911 roku. Park obejmuje ok. 500 ha powierzchni. To doskonałe miejsce do odprężenia po trudach trekkingu konnego. Wieczorem tradycyjnie spotykamy się na medytacji i rozmowach w kręgu. Poddamy refleksji nasze doznania z dni spędzonymi z końmi, zadamy sobie pytania jak się czuliśmy, czego się od nich nauczyliśmy i jak wykorzystamy te doświadczenia w naszym życiu. Kolacja i nocleg w pensjonacie.
Dzień 8 Kanion Konorchek – Bishkek
Poranna joga regeneracyjna dla chętnych. Rozciąganie poszczególnych partii mięśni, praca z oddechem. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych.
Po śniadaniu w pensjonacie, przejazd do wyjątkowo pięknego Kanionu Konorchek, gdzie czeka nas
odświeżająca i energetyzująca, piesza wędrówka. Kanion ciągnie się na długość 140 km. Tworzą go mieniące się czerwienią zespoły skalne, w kształcie labiryntów wyżłobionych przez rzekę. Największa atrakcją kanionu jest wygasły 3 miliony lat temu wulkan. Po spacerze, przejazd do Biszkeku, kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 9 Biszkek- Warszawa
Po śniadaniu wylot do Polski