Rezerwacja na : Konna wyprawa w duchu mindfulness przez dzikie stepy Kirgistanu


  Konna wyprawa w duchu mindfulness przez dzikie stepy Kirgistanu

  Ogólny zarys

  Jedwabnym Szlakiem
  Konna wyprawa z elementami jogi i medytacji przez dzikie stepy Kirgistanu


  Termin: 26 sierpień – 3 wrzesień 2024

   

  Tym razem ruszymy konno w rozległe stepy Kirgistanu, słynącego z zapierających dech w piersiach widoków i wspaniałej gościnności żyjących tam nomadów.

  Kirgistan to czwarty kraj o najwyższej średniej wysokości terenu na świecie ok 2500 m.n.p.m. Pokryty w 80% górami jest krainą wspaniałych szczytów gór Tian-Shan i Pamir Alai.

  To również wielka otwarta przestrzeń zamieszkała przez letnich koczowników wypasających stada jaków i owiec, wyznających tengryzm (religie łączącą elementy szamanizmu, animizmu i toteizmu), dla których jedność z przyrodą i szacunek do niej jest ważny na każdym etapie życia.

  Podczas trekkingu konnego przemierzać będziemy bezkresne stepowe przestrzenie otoczone wysokimi,  ośnieżonymi szczytami.  Będziemy wędrować wzdłuż krystalicznych tafli jezior znajdując gościnę i odpoczynek  w nomadzkich jurtach.

  W naszej podróży poznamy codzienne, stepowe życie w jurtach, niezmienne od stuleci, zasmakujemy w  kirgiskiej kuchni i końskim mleku- kumysie. Będziemy mieć okazję poznać wielkie pasje Kirgizów: łucznictwo i sokolnictwo.

  A przede wszystkim pozbędziemy się napięć, ukoimy zmysły i wyciszymy chłonąc bezkres przestrzeni, otaczający zewsząd spokój i dla chętnych praktykując jogę z elementami medytacji.

  Zapraszamy was do pięknej podróży na końskim grzbiecie przez uzdrawiającą dusze i ciało naturę.

   

   

   

  Trekking konny

  Konie w Kirgistanie nieodłącznie związane są z kulturą nomadów. Towarzyszą tam ludziom od wieków. Są silne, wytrzymałe i przyjazne człowiekowi. Podczas trekkingu na każdym etapie przewodnik i opiekunowie koni będą służyli pomocą i doświadczeniem. Nauczymy się komend na jakie reagują zwierzęta i kirgiskiego stylu jazdy. Poznamy też sprzęt jeździecki, który znacząco różni się od stosowanego w Europie ale bardzo sprawdza się na terenach Kirgistanu.

  Konno będziemy eksplorować  regiony o górskim i stepowym krajobrazie. Codziennie na koniach będziemy spędzać  ok.  4-5 godzin, z przerwami na odpoczynek i posiłek.

  Nasz trekking konny odbędziemy w okolicach  jeziora Song Kol zwanego w jęz. kirgiskim „ostatnim jeziorem”, położonym na wysokości 3000 m. n .p m. To jedno z najpiękniejszych jezior na kontynencie euroazjatyckim. Przez tysiące lat jego wody służyły jako zbiornik wodny dla wypasanych stad. Świadczą o tym petroglify na kamieniach przy jeziorze.

  Sezon letni od kwietnia do listopada spędzają tutaj nomadowie wypasający konie i owce.  W pozostałe miesiące Song kol jest pokryty śniegami i całkowicie zapomniany przez ludzi. Rejony te zamieszkuje wiele gatunków zwierząt w tym lamparty śnieżne i wilki.

  Okolice jeziora sprzyjają wyciszeniu i zatrzymaniu się. Z dala od cywilizacji, stopieni z naturą  doświadczymy wolności nomadyjskiego stylu życia przenosząc się konno z miejsca na miejsce,  mieszkając w jurtach i spędzając czas wśród gościnnych  Kirgizów.

   

  Joga i medytacja:

  Dzięki porannym sesjom jogi dla chętnych pozbędziemy się napięć, uregulujemy oddech, dotrzemy świadomością do  każdego zakamarka naszego  ciała. Poranna praktyka doda nam energii na cały dzień, rozmasuje i rozciągnie zmęczone mięśnie oraz przygotuje do trekkingu.  Ćwiczenia będą odbywały się w naturze a w przypadku złej pogody zamiast jogi odbędą ćwiczenia oddechowe z praktyką uważności w duchu mindfulness (medytacja).

  Wieczorami będziemy spotykać się w kręgu tak jak praktykuje się to we wszystkich rdzennych kulturach. Będzie to okazja by podzielić się przeżyciami i przemyśleniami z danego dnia. Taki czas aby zadać sobie pytanie w ciszy lub na głos: co cennego dla siebie biorę z dzisiejszego dnia? Na ile jestem świadomy swojego ciała, jego możliwości i ograniczeń, w tym momencie gdzie jestem? Czego potrzebuję jeszcze?

   

   

  Korzyści

  • Doświadczysz relacji z koniem i innymi zwierzętami opartej na zaufaniu
  • Doświadczysz swojej siły wynikającej z głębokiej relacji z przyrodą
  • Poczujesz smak wolności nomadyjskiego życia
  • Nauczysz się ufać sobiei swoim naturalnym instynktom
  • Pogłębisz relacje z samym sobą
  • Odkryjesz naturalne fundamenty spokoju i uważności
  • Zaznasz prostych przyjemności jakie niesie ze sobą codzienna wędrówka i odkrywanie nowych przestrzeni, smaków i krajobrazów
  • Nauczysz się odczytywać język i reakcje zwierząt
  • Nauczysz się jak odpuszczać napięcia w swoim ciele i rozluźniać się głęboko
  • Poczujesz wszystkimi zmysłami co niesie ze sobą wolność i nieskończona przestrzeń.
  • Nauczysz się narzędzi jak zapraszać te jakości do swojego codziennego życia.

  Program

  Dzień 1 Wylot z Polski

  Spotkanie na lotnisku. Wylot w godzinach wieczornych z Warszawy.

   

  Dzień 2 Park Narodowy Chong Kemin

  Przylot do stolicy Kirgistanu- Biszkeku nad ranem. Przejazd (ok. 3h) do wyjątkowo pięknego przyrodniczo parku narodowego Chong Kemin. Dolinie rzeki Chong Kemin jest skarbnicą rzadkich gatunków flory i fauny. Lodowce harmonijnie przeplatają się tu z naturalnymi, leśnymi i stepowymi krajobrazami, nietkniętymi przez czas. Park  obejmuje ok. 500 ha powierzchni. Po odpoczynku i obiedzie czeka nas odświeżająca i energetyzująca, krótka panoramiczna wędrówka, skąd rozpościera się wspaniały widok na dolinę. Kolacja.

  Wieczorne spotkanie w kręgu i dzielenie się pierwszymi wrażeniami, przemyśleniami, dla chętnych medytacja wyciszająca umysł. Nocleg w pensjonacie.

  Dzień 3 Jezioro Song kol

  Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie przygotowanie przed konną jazdą i doenergetyzowanie ciała. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych. Śniadanie.

  Przejazd do doliny Jumgal skąd rozpoczniemy naszą konną przygodę. Po obiedzie ruszamy przez przepiękne górskie przełęcze i doliny nad jezioro Song Kol. Pierwsze spotkanie z końmi i kulturą nomadów. Nasi przewodnicy zapoznają nas z kirgiskim stylem jazdy konnej. Nauczymy się komend  jakie będziemy wydawać koniom oraz poznamy sprzęt do jazdy konnej- kirgiskie siodła. Tego dnia odbędziemy około dwugodzinną konną przejażdżkę podczas której będziemy podziwiać rozległe stepy i okolice zjawiskowego jeziora Song kol otoczonego górami Tien Szan. Na noc zadomowimy się w jurtach.

  To będzie czas na  wsłuchiwanie się w przyrodę, cieszenie oczu zachodem słońca i  poznawanie nowych smaków kuchni Kirgistanu, w tym słynnego Kumyzu.  Ten napój ma właściwości lecznicze, działa korzystnie na układ odpornościowy, nerwowy, pokarmowy, a co ważne dodaje sił witalnych.

  Wieczorne spotkanie w kręgu i dzielenie się pierwszymi wrażeniami, przemyśleniami, dla chętnych medytacja wyciszająca umysł. Kolacja i nocleg w jurtach.

  Dzień 4 Batai Aral – Tailak Baatyr

  Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie przygotowanie przed konną jazdą i doenergetyzowanie ciała. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych. Śniadanie.

  Przejazd konny do Batai Aral. Batai-Aral to trawiasta równina położone w północno-zachodniej części jeziora Song Kol, w którym latem koczownicy z regionu Koczkor ustawiają swoje jurty. Batai-Aral to również polna droga między jeziorem Song Kol a innym mniejszym jeziorem. Cały ten obszar stanowi kwiecistą oazę, z można obserwować aż 66 gatunki ptaków wodnych. Przyjeżdżają tu ornitolodzy badać życie kaczek, których jest 14 gatunków.  To miejsce jest idealne dla galopujących koni.

   

  Podczas 5 godzinnej górskiej przeprawy będzie czas na odpoczynek i piknikowanie na rozległych łąkach usianych malowniczo białymi jurtami i pasącymi się zwierzętami. Będziemy mogli obserwować zachowania koni, w swoim tempie nawiązywać z nimi relację opartą na wzajemnym zaufaniu i uważności.

  Po przyjeździe do obozowiska czas wolny a później kolacja i spotkanie w kręgu.  Krótka medytacja dla chętnych i dzielenie się wrażeniami z minionego dnia, skontaktowanie ze sobą, zadanie sobie pytania jak odnajduje się w nowych warunkach, w jaki sposób wchodzę w nowe relacje z ludźmi i zwierzętami? Nocleg w jurtach.

   

  Dzień 5 Tuz Ashuu-Tulpar Tash- północny brzeg jeziora

  Poranną jogą dla chętnych, ożywimy nasze ciało, poprawimy krążenie krwi i przepływ energii. Poprzez oddech, automasaż i bodyscanning rozmasujemy napięcia w ciele i bolące miejsca.

  Śniadanie. Przejazd na koniach do Tulpar Tash, jednego z piękniejszych miejsc w okolicach jeziora Song Kol.  Podczas wędrówki towarzyszyć nam będą imponujące widoki ośnieżonych szczytów masywu gór Tien Szan zwanych górami niebiańskimi. Ciągną się przez kilka krajów na odległości 2500 km , ich szczyty sięgają  ponad 7000 m.n.p.m a najwyższy Pik Pobiedy  ma 7439 wysokości i znajduje się na granicy Kirgistanu i Chin.

   

  Po drodze czekają nas ciekawe odkrycia: kamienne kurhany dawnych przywódców plemiennych.  Zobaczymy też niezwykłe petroglify wyryte na kamieniach opowiadające historię sprzed tysięcy lat.  Zatrzymamy się tam na moment by poczuć moc miejsca i oddać refleksji nad dziedzictwem nomadyjskiej kultury. Tego dnia będziemy nieśpiesznie przemierzać rozległe łąki i cieszyć oczy widokami przestrzeni i  wypasających  się  swobodnie koni, krów i  owiec.  Odpoczniemy i zjemy obiad w tym sielskim krajobrazie.

  Nocleg i pyszna domowa kolacja w gościnnej jurcie. Wieczorem krótka medytacja dla chętnych  i rozmowy w kręgu na temat naszych wrażeń, przeżyć i refleksji.

  Dzień 6 Przełęcz  – Moldo Ashu Pass

  Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie rozluźnianie napięć w ciele i przygotowanie przed konna jazdą. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych.

  Po śniadaniu wskakujemy na konie i udajemy się w przepiękne miejsce, na słynną wśród podróżników przełęcz Moldo. Nasze dzielne konie będą towarzyszyły nam jak co dzień wpinając się  górskimi ścieżkami. Czekają nas zapierające w piersi widoki na ośnieżone szczyty, ukwieconą dolinę, wijące się rzeki i serpentyny dróg.  Zatrzymamy się by chłonąć widoki i damy odpocząć zwierzętom.  Posilimy się i ruszymy dalej w drogę.

  Wieczorem odpoczynek w jurtach, obserwacja codziennego życia w stepie a dla chętnych praktyka uważności mindfulness (medytacja). Po kolacji spotkanie w kręgu aby móc spotkać się ze sobą na głębszym poziomie i podzielić się przeżyciami z minionego dnia.

  Dzień 7 Południowo-wschodnia część jeziora Song Kol

  Poranna joga dla chętnych. Zajęcia będą przyjemną formą rozgrzania i skontaktowania się z ciałem. Ich celem będzie rozluźnianie napięć w ciele oraz poprawa mobilności kręgosłupa. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu  i technik oddechowych.

  Po pożywnym śniadaniu, wyruszamy na konną eksploracje południowo-wschodniej części jeziora Song Kol.  Wędrując malowniczymi wzgórzami dotrzemy do owianego legendami miejsca pobytu Tamerlana – jednego z największych wodzów w historii świata. Bezwzględnego ale potężnego, który zasłynął  z umiłowania artystów. Ze swojej stolicy – Samarkandy, uczynił jedno z najpiękniejszych miast Azji.

  Tradycyjnie po drodze zatrzymamy się na posiłek i popas koni, gdzie zrelaksujemy się leżąc beztrosko na trawie słuchając parskania i rżenia zwierząt. Każdy moment tej podróży wykorzystamy na bycie blisko siebie i natury. Widoki potężnych gór, rozległych przestrzeni  przebywanie wśród dzielnych nomadów będą świetną formą medytacji w ruchu i skierowania swojej uwagi do środka siebie. Po dotarciu do obozu czas wolny.

  Medytacja dla chętnych i wieczorny krąg, podczas którego będzie okazja do podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z tej konnej wędrówki. Kolacja i nocleg w jurcie.

   

  Dzień 8 Jezioro Song- Kol- wieża Burana-Biszkek

  Poranna joga regeneracyjna dla chętnych. Rozciąganie poszczególnych partii mięśni, praca z oddechem. Techniki będą nawiązywać do tradycji hatha yogi, pilatesu i technik oddechowych.

  Śniadanie i dwugodzinna przejażdżka konna w okolicach jeziora Song-Kol. Po obiedzie przejazd busem do wieży Burana, znajdującej się na trasie jedwabnego szlaku.

   

  To mistyczne miejsce w którym oprócz wieży minaretu z XI wieku i zamku, znajdują się dziesiątki kurhanów tzw. Balbali ( oznacza słowo „przodek”) przedstawiających ludzi.  Mimo że zwykle mają prostą formę można dostrzec mimikę na twarzach. Te starożytne nagrobki, mieszkańcy Azji Środkowej i Mongolii wykorzystywali dla znaczących członków swoich społeczności. Wszystkie Balbale patrzą na wschód, ponieważ ich twórcami byli szamani, którzy czcili niebo, które daje życie i światło. Przejazd do Biszkeku, kolacja i nocleg w hotelu

  Dzień 9 Biszkek- Warszawa

  Po śniadaniu wylot do Polski

  Inwestycja: 1700 Eur

  1590 Eur (przy wpłacie zaliczki do 30.07.23) + przelot (ok 3-4,5 tyś PLN w zależności od terminu zakupu)
  1700 Eur (przy wpłacie zaliczki po 01.08.23) + przelot (ok 3-4,5 tyś PLN w zależności od terminu zakupu)

   

  Cena obejmuje:

  • 7 noclegów (5 nocy podczas trekkingu konnego w tradycyjnych kirgijskich jurtach, 1 noc w hotelu w stolicy Biszek.
  • 7 śniadań, 7 obiadów, 7 kolacji zgodnie z programem
  • Transfery prywatnym autobusem
  • Konie. sprzęt, infrastruktura (jurty, kuchnia polowa) i asysta lokalnych przewodników w trakcie 6 dniowego trekkingu konnego
  • Opieka pilota i tłumacza na całej trasie
  • Opieka instruktora jazdy konnej i hipoterapeuty na całej trasie
  • Ubezpieczenie KL, NNW

   

  Cena nie obejmuje:

  • Biletu lotniczego (ok 3-4,5 PLN w zależności od terminu zakupu ).
  • Zwyczajowych napiwków ok. 20$/os
  • Ubezpieczenia od chorób przewlekłych

   

  Organizator:  Wyprawy Rozwojowe

  Organizujemy wyprawy w najbardziej dzikie zakątki Ziemi, po spotkanie z tym co autentyczne i głębokie w nas i świecie. Łączymy podróż z warsztatami, dzięki czemu  jeździmy nie tylko po to żeby coś nowego zobaczyć ale również żeby doświadczyć siebie na nowo, przeżyć coś głęboko i pozwolić sobie na wewnętrzną przemianę. Podróże inspirują, pozwalają nabrać dystansu i są doskonałym przerywnikiem codziennej rutyny. Dlatego podróż może być czasem w którym kontaktujemy się z tym co czujemy, czego potrzebujemy. Połączenie podróży i rozwoju osobistego to możliwość  zintegrowania siebie ze światem. Jest to wspólna przygoda, a zarazem okazja do nabycia życiowej mądrości. www.wyprawy-rozwojowe.pl/

   

  Ewa Kucińska – pilotka i trenerka na wyprawie
  Instruktorka jazdy konnej, hipoterapeutka, instruktor jogi, psycholog. Od 5 lat pilotuje grupy do Azji południowo-wschodniej, Nepalu, Indonezji  i Indii.  Pasjonuje się jeździectwem oraz jogą i Ajurwedą. Kurs instruktorski jogi kończyła w Indiach (Riszikesz, rys 200 yoga Alliance). Bliska jest jej idea połączenia podróży z poszukiwaniem inspiracji do poprawy jakości swojego życia i zdrowia. W podróży najchętniej spędza czas aktywnie. Przemierzała pieszo Himalaje Nepalu i Indii,  konno Andy, Mongolię  i gruzińską Tuszetię, rowerem góry  Słowenii, Albanii, Chorwacji i Macedonii. W czasie gdy nie pilotuje wypraw po Azji na co dzień pracuje w ośrodku jeździeckim z terapeutycznym wykorzystaniem koni.

   

  INFORMACJE DODATKOWE

  Trekking konny
  Wyjazd jest skierowany dla kobiet, mężczyzn, par. Wyjazd jest dla każdego. Konie maszerują w zastępie (jeden za drugim) tempem dostosowanym do terenu i możliwości uczestników (głównie stęp i kłus). Taka forma jazdy nie wymaga specjalnie aktywnego kierowania koniem lub specjalnych umiejętności jeździeckich. Wyprawa jest dla osób zarówno  początkujących jak i osób zaawansowanych.  W siodle podczas trekkingu będziemy znajdować się przez około 4-5 godzin dziennie.

  Noclegi

  Tradycyjne jurty kirgiskie, w których będziemy nocować podczas tej podróży to domy, charakterystyczne dla rdzennych mieszkańców prowadzących dawniej wędrowny tryb życia. Należą do lokalnych rodzin i nomadów więc są doskonałą okazją do poznania bliżej rdzennej kultury, obyczajów i kosmowizji. Nie mają one prądu, telewizji ani zasięgu telefonicznego. Mają natomiast piękne usytuowanie pośród dzikich krajobrazów, lasów lub społeczności pasterskich. Są wygodne, wyposażone w łóżka lub materace, podstawowe meble oraz piecyk który je dogrzewa.

   

  Opinie

  „To wyprawy z duszą, pełne radosnego odkrywania siebie na nowo i to w gronie innych uczestników, którzy w mgnienia oku przemieniają się w serdecznych przyjaciół. To wojaże i wyzwanie dla ciała i ducha, noce pod rozgwieżdżonym niebem pozostaną na zawsze w moich myślach i sercu. To cudowne obrazy, doświadczenia i niezwykłe emocje. Wyprawy Rozwojowe zmieniają i przemieniają, a finalnie prowadzą do… samego siebie i otwierają na innych” 

  “Zajęcia, warsztaty, które mieliśmy – to wszystko składa się na pewną całość, która pomaga na prawdę dla mnie, odzyskać harmonię, rozwinąć się, poznać nowe rzeczy, nowe kraje. Cenne były też dla mnie spotkania ze sobą samym – tego  nie da się opisać, więc nie będę nawet próbował. Polecam taką wyprawę każdemu kto chciałby poznać lepiej siebie, dla mnie było to bardzo mocne spojrzenie wewnątrz siebie.”

  „Pełen profesjonalizm, znakomita obsługa oraz świetna atmosfera podczas wyjazdu. Polecam” 

  „Bezcenne okazało się odcięcie się od cywilizacji – nie pamiętam, kiedy ostatni raz w swoim życiu czułem taki spokój i kiedy ostatni raz widziałem wschód i zachód słońca”

  „Warsztatowe zajęcia i wieczorne spotkania w Kręgu były pełne szczerości, akceptacji, głębokich wypowiedzi. Grupa pozornie przypadkowych osób bardzo szybko dostroiła się i po dniu czy dwóch byliśmy jak starzy przyjaciele. Jednocześnie ludzie spotkani na szlaku – przewodnicy okazali się niezwykle przyjaźni, pełni zaangażowania i chęci pomocy w każdej sytuacji”

  Co wyróżnia tę wyprawę?

  • Trekking konny
  • Uważność
  • Świadomość ciała
  • Dzika przyroda
  • Świadomość uczuć
  • Rdzenne kultury
  • Spotkania w kręgu
  • Głęboki relaks
  • Podróż która rozwija

  Informacje

  • Początek : 26 sierpnia, 2024
  • Koniec : 03 września, 2024
  • Czas trwania : 8 dni,
  • Koszt : 1590 Eur w promocji
  • Lokalizacja : Kirgistan

  Potrzebujesz pomocy?!

  Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej - nie zwlekaj z kontaktem z nami.

  +48 694 363 668

  [email protected]

  KONTAKT

  Ul. Szwedzka 23, 30-324 Kraków

  +48 694 363 668

  [email protected]

  POLITYKA PRYWATNOŚCI

  NEWSLETTER