PROGRAM
1 Dzień
Antyczny świat / Przelot
Wieczorny przelot z Polski do Izraela. Godzinny przejazd autokarem z lotniska do stolicy Izraela, Jerozolimy.
Jerozolima jest wciąż największym miastem Izraela, zarówno pod względem powierzchni ziemi, jak i liczby ludności. Nazwa „Jerozolima” pochodzi najprawdopodobniej od „Urusalim”, słowa semickiego pochodzenia oznaczającego „Fundację Szalema (całość)” lub „Fundację Boga”. Populacja Jerozolimy obejmuje 61 procent Żydów, 36 procent Muzułmanów, 1 procent Chrześcijan Arabskich i 1 procent Chrześcijan Niearabskich. Miasto jest niesamowitym tyglem kulturowym. Szacuje się, że na terenie miasta znajduje się ponad 50 kościołów chrześcijańskich, 33 meczety muzułmańskie i 300 synagog żydowskich.
Kolacja w lokalnej restauracji oraz uroczyste powitanie uczestników wyprawy. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg a dla chętnych wieczorny spacer po tajemniczym Starym Mieście.
2 Dzień
Podróż w czasie do Starej Jerozolimy / Gra miejska
Śniadanie w hotelu. Dzisiaj mamy w planie poznawanie niezwykłego miasta, przepełnionego mistycyzmem i duchowością jak żadne inne na świecie. Jerozolima to święte miasto dla trzech religii monoteistycznych, to mały skarb chroniony przez suche wzgórza Judei. Ośrodek historyczny, duchowy, ponadczasowy. Jego burzliwa historia pozostawiła ślady w postaci niezwykłych zabytków wpisanych w dzieje świata.
Gra miejska w labiryncie medyny
Wraz z naszym lokalnym przewodnikiem Maayanem, udamy się do Starego Miasta. Chociaż zajmuje ono jedynie 1km2 , jest labiryntem uliczek oraz mieszanką religii, kultur oraz różnych stylów życia. Stare Miasto, widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, otaczają mury obronne oraz cytadela. Tam podzielimy się na grupy i sprawdzimy nasze możliwości w terenie podczas gry miejskiej. Będziemy musieli wykonać kilka zadań, które pozwolą nam przy okazji poznać topografię miasta, jego najmniejsze zakamarki oraz przybliżyć obyczaje miejscowej ludności. Obiad zjemy w lokalnej restauracji.
Spacer z przewodnikiem
Popołudniem spacer z koneserem po Starym Mieście, podczas którego zobaczymy najważniejsze atrakcje miasta. Pod wieczór kolacja w lokalnych klimatach i zasłużony odpoczynek w hotelu.
3 Dzień
Przygody na Pustyni Judejskiej / Jeep Safari
Śniadanie w hotelu.
Morze Martwe
Po śniadaniu wykwaterowanie oraz przejazd autokarem do Morza Martwego na tonizująca kąpiel. Tam, zanurzymy się w wodzie najniżej położonej na kuli ziemskiej, znajdującej się 400 m pod poziomem morza. Dzięki dużej ilości soli, będziemy mogli na własnej skórze zakwestionować prawa grawitacji i zaznać leczniczych właściwości słonej wody znanych już od Starożytności.
Jeep Safari przez pustynie w kierunku Masady
Zwiedzanie Masady, okazałej twierdzy powstałej jeszcze przed narodzinami Chrystusa. To miejsce pielgrzymek i pamięci narodowej. Ostatni bastion zelotów z czasów powstania żydowskiego. Twierdzę wybudowano nad doskonałym pod względem obronności płaskowyżu o stromych zboczach. Płaskowyż stanowi doskonały punkt obserwacyjny na okoliczną, bajeczną pustynię, z którego góry rozpowszechnia się księżycowy krajobraz, bajeczny wręcz krajobraz. Obiad po drodze.
Pustynna Włócznia
Pod wieczór przejażdżka do oazy Kfar Hanokdim. Kfar Hanokdim, to zielona oaza schowana w Dolinie Kana na Judzkiej Pustyni, pomiędzy miastem Arad a starożytną cytadelą Masady. W tym malowniczym pustynnym ośrodku znajdują się tradycyjne namioty w stylu beduińskim.
Wieczorem, lekcja gotowania izraelskiej kuchni oraz spotkanie wokół ognia. Będzie to też świetna okazja na poznanie tradycji oraz rytuałów Beduinów, uważających się za najstarsze arabskie plemię – „prawdziwych Arabów”. Od swoich „nieprawdziwych” krewnych różnią się tym, że prowadzą koczowniczy, lub półkoczowniczy tryb życia. Jak na „prawdziwych Arabów” przystało wyznają Islam, jednak nie rzadko wieczorami przy ognisku można posłuchać o duchach zamieszkujących pustynie oraz o kulcie księżyca. Nocleg w tradycyjnym beduińskim namiocie.
4 Dzień
Wschód słońca i Team building na pustyni / Tel Awiw
Warsztaty integracyjne na pustyni
Po beduińskim śniadaniu w Kfar Hanokdim, ciekawe warsztaty, podczas których poznamy nie tylko kilka nowych ciekawostek na temat życia na pustyni ale również innych uczestników wyprawy. Będzie to okazja również do sprawdzenia się podczas ćwiczeń orientacyjnych oraz zadań grupowych. Następnie czeka nas pół godzinna przejażdżka na wielbłądach. Wykwaterowanie i przejazd w kierunku Tel Avivu.
Tel Aviv
Tel Aviv to trochę Miami na Morzu Śródziemnym. Ekonomiczne centrum kraju, ta nadpobudliwa metropolia przechodzi obecnie metamorfozę miejską. Tel-Awiw twierdzi, że ma upodobanie do sztuki i festiwali o czym świadczą liczne teatry, koncerty, muzea i galerie sztuki, warsztaty twórcze, nie wspominając też o dziesiątkach restauracji i barów. Tel-Awiw, inaczej “małe wzgórze wiosny” po hebrajsku, został założony w 1909 roku na wybrzeżach Izraela. Dziedzictwo miasta nie może konkurować ze starożytną Jerozolimą, mimo to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na białe miasto, które zgodnie z międzynarodową organizacją “. .. jest niezwykłym przykładem urbanistyki i architektury nowych miast początku XX wieku, dostosowanych do wymogów kontekstu kulturowego i geograficznego. ”. To miasto jest zbiorem dzielnic o różnych kulturach.
Na obiad udamy się do Jaffa i spróbujemy tak zwanego „street food”. Przez cały czas będzie nam towarzyszył Maayan, który będzie doradzał w wyborze dań obiadowych. Po obiedzie oficjalne pożegnanie oraz przejazd na lotnisko.
Powrót do Warszawy.
Godz. 12.00, obiad w restauracji i pożegnanie.