Rezerwacja na : Wyprawa do Zaginionego Miasta i Indian Kogi – Kolumbia

Wyprawa do Zaginionego Miasta i Indian Kogi – Kolumbia

Ogólny zarys

 WYPRAWA Z DO INDIAN KOGI.  KOLUMBIA. 

To nasza kolejna inicjacyjna wyprawa ku zaspokojeniu tęsknoty serca. Przez pięć dni wędrówki przez góry i lasy Ameryki Południowej, wracać będziemy do źródła życia. Dojdziemy na Karaibskie wybrzeże Kolumbii, gdzie przez kilka kolejnych dni zanurzać się będziemy w sobie i w oceanicznych wodach płodowych Planety Ziemi, aby w rajskich okolicznościach Matki Natury  odrodzić się na nowo.

Organizator o wyprawie: Wyruszamy do północnej Kolumbii,  zamieszkanej przez Indian Kogi. Indianie Kogi żyją do dziś na zboczach gór Sierra Nevada, które nazywają sercem świata. Należą do ostatnich prekolumbijskich plemion żyjących zgodnie ze swymi tradycjami od 500 lat. Są potomkami cywilizacji Tairona.

Mówią o sobie, że są Starszymi Braćmi, wszystkich pozostałych ludzi nazywają Młodszymi Braćmi. Różnica polega na świadomości czym naprawdę jest przyroda. Traktują naturę  jak żywy organizm, który jest wrażliwy na zmiany, może chorować i o który należy dbać. Według tego podejścia cała Ziemia jest święta a ich zadaniem jest opiekowanie się światem, jego ochrona i czuwanie nad nim. Żyją rozproszeni wysoko w górach, w licznych wioskach połączonych wielkim systemem traktów i kamiennych dróg.

Tereny górskie Sierra Nevady, które będziemy przemierzać, porasta prastara puszcza. Jej lasy  obfitują w liczne gatunki roślin i zwierząt. Duża ilość pary wodnej powoduje, że bogactwo świata roślin jest tu niebywałe. Uderza intensywność zieleni, bujność i plątanina lian, epifitów i roślin obrastających każdy centymetr kwadratowy. Nocą, królem tych lasów są puma i jaguar a w czasie dnia ścieżki są pełne motyli w pomarańczowych i żółtych  kolorach.

Przez 5 dni będziemy wędrować z zaprzyjaźnionym przewodnikiem Kogi przez ich piękne lasy, zatrzymując się na noc w obozach położonych nad rzeką. Będzie to czas wędrówki zarówno przez bujną roślinność, zapierające dech w piersi górskie krajobrazy i małe wioski, jak i podróż do siebie. Wyprawa da nam możliwość poznania niebywałej kultury, mitologii i kosmowizji Indian Kogi.

Zaginione Miasto zwane kolumbijskim Machu Picchu, które będzie celem naszej wędrówki zostało ponownie odkryte dopiero w 1975 r. Natrafiła na nie przypadkiem  grupa lokalnych łupieżców skarbów. Zbudowane około 1000 lat temu zwane było Teyuna i stanowiło stolicę państwa Indian Taironów. Dziś, zwane Ciudad Perdida, to jeden z najważniejszych zabytków Ameryki Południowej z czasów prekolumbijskich.

Siódmego dnia po trekkingu udamy się nad wybrzeże karaibskie na 3 dniowy retreat. Będzie to okres odpoczynku, błogości i warsztatów rozwojowych. Na zakończenie deser – zagłębimy się w wąskie uliczki kolonialnej, fascynującej starówki miasta Cartagena.

Dwa słowa  o kraju: Kolumbię cechuje mieszanka najróżniejszych krajobrazów – ma dostęp do dwóch
oceanów: Pacyfiku na zachodzie i Atlantyku (Karaiby) na północy, tropikalne lasy deszczowe Amazonii,  andyjski łańcuch górski, rzeki, pustynie i trawiaste sawanny.

To co uderza jednak najbardziej, to serdeczność, uśmiech, gościnność i radość na twarzach mieszkańców. Bliskie relacje i więzi są   kluczowe w życiu Kolumbijczyków. Charakterystyczna jest też wielka pasja mieszkańców i umiejętność cieszenia się życiem we wszystkich jego przejawach. Kraj od wielu lat należy do najbezpieczniejszych dzięki umiejętnie prowadzonym rządom.  Jak mawiają Kolumbijczycy jedyne ryzyko jest takie, że zechcesz tu zostać..

 

PROGRAM WYPRAWY

 

Dzień 1 Cartagena

Przelot Warszawa-Cartagena. Lądujemy w Cartagenie ok. 17.00 tego samego dnia.

Wieczorem spotkanie w kręgu. Kolacja i nocleg w kolonialnym hotelu w starówce.

Dzień 2 

Wcześnie rano przejazd do Santa Marty, niewielkiej miejscowości nadmorskiej, w której spoczął bohater i wyzwoliciel Ameryki Simón Bolívar. Pueblo (czyli osada) jest przede wszystkim bramą do eksploracji nadmorskich plaż i górskich wiosek w górach  Sierra Nevada de Santa Marta. Zostawiamy bagaż główny w mieście i ruszamy dalej z podręcznym plecakiem wygodnym na czas wędrówki. Zmieniany środek transportu na samochody terenowe 4×4 i jedziemy ok. 1,5h w głąb kordyliery Sierra Nevada.

Wodospady Quebrada del Sol. Po drodze zatrzymamy się w miejscu gdzie jednym z wąwozów płynie rzeka Buritaca, tworząc piękny wodospad i doskonałe miejsce na odpoczynek. Obiad.

Wioska Indian Kogi „Kogi mówią że natura jest jak lustro, w którym
przeglądają się kultury, umysły i dusze ludzi. Ich religia wiąże się z kultem płodności i opiera się na Prawie Matki. Podczas gdy my pytamy raczej, przystępując do kolejnego dzieła: „czy to działa?”, oni sprawdzają; „czy to ma sens?” A. Muszyński.

Odwiedzimy jedną z niżej położonych wiosek, spotkamy się z miejscową ludnością i spojrzymy na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Z perspektywy miejscowych, których życie koncentruje się wokół wspólnoty i bliskości z naturą.

Trekking  przez góry. Po wizycie w wiosce rozpoczniemy naszą wędrówkę przez przepiękny i dziki ekosystem Sierra Nevady. W trakcie tej wyprawy będzie też czas na  postój, odpoczynek i kąpiel w rzece. Znajdziemy też miejsce na ćwiczenie uważności i wewnętrzne zatrzymanie się.  Góry Sierry, przez które będziemy się poruszać przez kolejne dni, w pojęciu Kogi wyobrażają ciało człowieka. Ośnieżone szczyty to jego głowa, jeziora paramo to serce, rzeki i wodospady to żyły, gleba to mięśnie, trawy symbolizują włosy. Według tego podejścia cała ziemia jest żywa. Dojście do obozu. Kolacja. Spotkanie w kręgu wokół ogniska. Nocleg w obozie.

Dzień 3 Lost City Trek

Śniadanie. Przejazd samochodami terenowymi do Mamey, niewielkiej osady, w której zaczyna się właściwy szlak trekkingowy do ruin Zaginionego Miasta (Cidad Perdida/Lost City).

Trekking przez las mglisty Sierra Nevada (4h).  Lasy mgliste występują w strefie klimatu tropikalnego tak jak nizinne lasy deszczowe. Różnica polega na tym, że lasy mgliste występują w górach gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się tu często chmury i mgła. Duża ilość pary wodnej powoduje, że bogactwo świata roślin jest tu niebywałe. Od pierwszego momentu uderza intensywność zieleni, bujność i plątanina kłączy. Każdy skrawek ziemi, kamieni a nawet kory drzew obrośnięty jest przez mech, bromelie, orchidee i inne porosty. Dojście do obozu Alfredo i obiad.

Trekking przez las mglisty Sierra Nevada (3h)

W czasie całego trekkingu i postojów będzie wiele okazji aby posłuchać słów naszego przewodnika, Indianina Kogi, który żyje ze swoją rodziną w jednej z wiosek górskich. Jest on jednym z nielicznych Kogi, który został wysłany do szkoły i oprócz swojego języka kággaba zna też język hiszpański.

Według wierzeń Kogi świat stworzyła Wielka Matka w wodzie i w wodzie tworzy przyszłość. Nie jest ona odległym bóstwem ale umysłem wewnątrz przyrody. Kosmowizja Kogi jest bardzo ciekawa i przede wszystkim żywa czyli praktykowana do dziś. Kolacja. Spotkanie w kręgu. Nocleg w obozie.

Dzień 4 Lost City Trek

Śniadanie.

Trekking przez las mglisty Sierra Nevada (5h).
Wchodząc do prastarej puszczy odruchowo milkniemy. Selva czyli po hiszpańsku dżungla istniała tu już na długo zanim pojawiliśmy się na tym świecie. Jest to doskonałe miejsce aby się wyciszyć i głęboko oddychać.  Spacer po tym lesie, wpływa kojąco i regenerująco na układ nerwowy. Terapię, polegającą na głębokim wdychaniu powietrza do płuc na łonie natury, nazwano shinrin-yoku. Shrin znaczy las, yoku to kąpiel, pojęcie to więc możemy przetłumaczyć jako leśna kąpiel lub drzewoterapia.

Docieramy do obozu (campamento Paraiso) gdzie będziemy mieć okazje skorzystać z orzeźwiającej kąpieli w rzece. ObiadBlok warsztatowy. Kolacja. Nocleg w obozie.

Dzień 5 Lost City Trek

Śniadanie. Trekking przez masyw górski Sierra Nevada do ruin Zaginionego Miasta (1h)

Zaginione Miasto (Lost City/Ciudad Perdida)

Uważa się, że miasto zostało założone około 800 n.e., czyli  około 650 lat wcześniej niż Machu Picchu. Znane jako Teyuna lub Buritaca. Ciudad Perdida składa się z szeregu 169 tarasów wykutych w górskim zboczu, sieci wyłożonych kamieniami dróg i okrągłych placów. Do bramy ruin miasta można dostać się tylko po 1200 kamiennych schodach prowadzących przez gęstą dżunglę. Miasto będziemy zwiedzać z naszym przewodnikiem.

Spotkanie z szamanem kogi. Po wyjściu z ruin, jeżeli będzie to możliwe spotkamy się z szamanem kogi. Powrót do obozu (1h). Obiad.

Trekking przez lasy mgliste Sierra Nevada (4h). Kolacja. Spotkanie w kręgu. Nocleg w obozie.

Dzień 6 Lost City Trek

Śniadanie.

Trekking przez lasy mgliste Sierra Nevada (4h). Będzie to kolejna okazja do powolnej wędrówki i głębokiego oddychania wśród obrośniętych mchem drzew, rozkoszowania się zapachami kwiatów, runa, gleby i kory drzew.  Kordyliera Sierra Nevada de Santa Marta usytuowana u wybrzeży Morza Karaibskiego jest najwyższym na świecie nadbrzeżnym  łańcuchem górskim. Znajdują się tu dwa najwyższe szczyty w Kolumbii: Cristobal Colon i Simon Bolivar. Indianie wierzą, że stanowią one centra energetyczne przez które dusze przechodzą na drugi świat. Dlatego ich chaty i domy zwieńczone są dwoma iglicami symbolizującymi te  góry. Obiad. Blok warsztatowy. Kolacja.  Nocleg w obozie.

Dzień 7 Lost City Trek / Ocean

Śniadanie. Trekking przez lasy mgliste Sierra Nevada (3,5h). Obiad

Ocean.  Przejazd samochodami terenowymi 4×4 do Santa Marty (2,5h).
Przesiadamy się do busa i jedziemy nad oceaniczne wybrzeże Kolumbii. Zakwaterowanie w domkach hotelowych/Eco-Lodgy na plaży. Nasz ośrodek położony jest na odludnej, dzikiej plaży. Jest to przepiękne, oddalone od cywilizacji miejsce, pełne spokoju i dzikiej przyrody. Kolacja. Spotkanie w kręgu.

Dzień 8  Retreat nad oceanem

Karaibskie Wybrzeże. Kolumbijskie Karaiby zawdzięczają swą nazwę 1760-ciu kilometrom wybrzeża położonemu nad Morzem Karaibskim. Plaże są cudownie białe, piaszczyste, otoczone lazurowym, ciepłym  morzem, o którym mówi się, że posiada siedem różnych odcieni niebieskiego. Śniadanie Warsztaty rozwojowe. Obiad. Warsztaty rozwojowe. Kolacja.

Dzień 9 Retreat nad oceanem

Śniadanie.

Warsztaty rozwojowe. Obiad.

Warsztaty rozwojowe. Kolacja.

Dzień 10 Retreat nad oceanem 

Śniadanie. Warsztaty rozwojowe. Czas na refleksję, pakowanie i pożegnanie z wybrzeżem. Obiad. Przejazd do Cartageny (4h). Zakwaterowanie w hotelu.

Eksplorujemy bogatą w historię i zabytki Cartagenę.

Cartagena – kolonialna atmosfera i stara architektura sprawiają wrażenie jakby czas się tu zatrzymał.  Brukowane ulice z kolorowymi domami z werandami, drewniane okiennice otwierające się na ulice, małe placyki, klasztory i ciekawe pomniki – nawiązują do czasów świetności miasta. Cartagena była za czasów kolonialnych jednym z najważniejszych hiszpańskich portów towarowych i przeładunkowych w Ameryce. Stąd wywożono tutejsze skarby do Europy i stąd wyruszały największe wyprawy w głąb kontynentu w poszukiwaniu słynnego El Dorado. Dlatego każdy zaułek miasta skrywa tu coś ciekawego, a z okalających starówkę murów miejskich, roztacza się piękna panorama. Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nocleg w kolonialnym hotelu w starówce.

Dzień 11 Cartagena

Śniadanie.

Czas wolny na spacer mieście  i zanurzenie się w kolonialnej architekturze miasta.

Ok. 16.00 przejazd na lotnisko.  18.35 Wylot do Polski

Dzień 12

Przylot do Polski.

Uwagi

Trekking jest pod względem fizycznym o trudności: średni do średnio-trudny. To znaczy w trakcie 5 dniowego trekkingu  mamy kilkugodzinne przejścia po górach każdego dnia. Zdarzają się dłuższe wymagające ogólnej kondycji i sprawności fizycznej podejścia jak i okresy  gdzie idzie się po w miarę płaskim terenie. Przeważają  górskie szlaki po nachylonym zboczu jak w Bieszczadach. Trekking wymaga ogólnej sprawności i kondycji fizycznej.

ORGANIZATOR Wyprawy Rozwojowe
Krzysztof Ruba – pilot wypraw od 8 lat tworzący i pilotujący wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Północnej Afryce i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Specjalizuje się w kulturach pierwotnych Ameryki. Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów)coach (po Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego), instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski,  założyciel marki – Wyprawy-Rozwojowe.pl. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Być w Połączeniu’, ‘Wewnętrzna Siła’ i In.  Prowadzi autorskie wyprawy, rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi.  Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

 

Cena obejmuje

 • 10 noclegów (2 noce w kolonialnym hotelu w Cartagenie, 3 noce w komfortowej eco lodgy nad Oceanem, 5 nocy w obozach podczas trekkingu (hamaki/łóżka polowe).
 • 10 śniadań, 8 obiadów, 8 kolacji zgodnie z programem.
 • Transfery klimatyzowanym autobusem i samochodami terenowymi 4×4.
 • Sprzęt, infrastruktura (hamaki/łóżka, kuchnia polowa) i asysta lokalnych przewodników w trakcie 6 dniowego trekkingu do Zaginionego Miasta.
 • Przewodnik, Indianin kogi podczas 6 dniowej wędrówki przez kordylierę Sierra Nevada.
 • Wstępy do parków narodowych i stref archeologicznych (Sierra Nevada, Zaginione Miasto).
 • Ubezpieczenie KL, NNW.
 • Warsztaty rozwojowe w trakcie wyjazdu z trenerem.
 • Opieka pilota i tłumacza na całej trasie.

Cena nie obejmuje

 • Biletu lotniczego (ok 3,5-4 tyś PLN w zależności od terminu zakupu).
 • Zwyczajowych napiwków ok. 30$.
 • Ubezpieczenia od chorób przewlekłych.
 • Posiłków nie uwzględnionych w programie ok. 10$/posiłek.
 • Dopłaty do pokoju 1-os.

Zapisy [email protected]

Co wyróżnia tę wyprawę?

 • Spotkania w kręgu
 • Uważność
 • Duchowość
 • Dzika przyroda
 • Głęboki relaks
 • Świadomość uczuć
 • Świadomość ciała
 • W zgodzie ze sobą
 • Rdzenne kultury
photo

Krzysztof Ruba

Od 6 lat pilotuje i tworzy wyjazdy po Ameryce Łacińskiej, Afryce Północnej i Europie. Miłośnik przyrody i wyjazdów z namiotem. Interesuje się kulturami pierwotnymi Ameryki i Europy. Pracę dyplomową pisał o Amazonii. Uwielbia salsę, bachatę oraz dźwięki afrykańskich i aborygeńskich instrumentów. Pasjonuje się żeglarstwem. Tworzy portal o Ameryce Łacińskiej www.latino-america.pl. Amerykę Południową kocha za otwartość mieszkańców i pozytywne nastawienie. Inspiruje go łączenie podróży i rozwoju osobistego. Trener Holistycznej Szkoły Trenerów, trener metody “Biegun” Marka Kamińskiego.

Informacje

 • Czas trwania : 12 dni, 11 nocy
 • Lokalizacja : Kolumbia

Potrzebujesz pomocy?!

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej - nie zwlekaj z kontaktem z nami.

+48 694 363 668

[email protected]

NEWSLETTER