Amazonia i plemiona

Amazonia i plemiona

 

Amazonia

Tropikalne lasy deszczowe amazońskiej dżungli to bezcenny obszar położony w północnej części Ameryki Południowej. Ich bogactwo ma ogromne znaczenie dla całej Ziemi. Południowoamerykańska tropikalna dżungla obejmuje powierzchnię ponad 6 milionów kilometrów kwadratowych i jest rozpostarta na obszarze 9 różnych krajów kontynentu. Amazonia nazywana „Zielonymi Płucami Ziemi” jest zagrożona, a wraz z nią niemierzalne zasoby naturalne Ziemi.

W czym leży jej wartość?

O lasach deszczowych mówi się jak o wielkiej zielonej Arce Noego. Amazonię zamieszkuje niebywałe bogactwo gatunków. Ten olbrzymi ekosystem liczy około 40 000 gatunków roślin, 1300 gatunków ptaków, 3 000 różnych typów ryb, 430 gatunków ssaków i kolosalną liczbę dwóch i pół miliona różnych gatunków owadów.

Lasy deszczowe stabilizują klimat na Ziemi, utrzymują naturalny cykl obiegu wody w przyrodzie, chronią przed powodziami i suszami, pochłaniają dwutlenek węgla oraz zmniejszają ilość gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery.

 

Plemiona

W lasach Amazonii wciąż mieszkają plemiona, które nie miały styczności z cywilizacją. Indianie Achuar których odwiedzamy raz w roku mieszkają w Ekwadorze, swój pierwszy kontakt z cywilizacją mieli dopiero w latach 60. XXw gdy odwiedzili ich pierwsi misjonarze..

Achuar mieszkają w mingach co oznacza zarówno dom jak i zgromadzenie. Bo dom dla Achuarów jest miejscem zgromadzeń rodzinnych. Chaty skonstruowane są z palm i bambusów a dach z liści palmowych. Na jeden dach potrzebne jest ok. 3000 liści! Konstrukcja trwa około kilka dni i dobrze zbudowana minga może służyć przez nawet 20 lat.

Do dzisiaj większość z Achuarów zamieszkujących las deszczowy Amazonii nadal żyje zgodnie ze stylem życia swoich przodków, praktykując i pielęgnując tradycje kulturowe przekazywane przez wiele pokoleń. Jedna z takich tradycji obejmuje codzienne rytuały i praktyki związane ze snami. Po obudzeniu jeszcze przed świtem przy herbacie Guayusa gromadzą się aby opowiedzieć się i zinterpretować swoje sny.

 

Ayahuasca, słowo w języku keczua oznaczające „liana duszy”, odnosi się do mikstury roślin używanej przez Achuar i amazońskich szamanów od dawna stosowanej w lecznictwie przez mieszkańców dorzecza Amazonki. Aby przygotować wywar, uczniowie przez lata uczą się pod okiem starszego szamana, poznając właściwości różnych składników roślinnych, przechodząc restrykcyjne diety, ucząc się interpretować wizje i nawiązują subtelną relację z rośliną.

Indianie mówią o niej że należy do tzw. roślin nauczycielskich. Czyli że jej działanie może nas czegoś nauczyć.. I rzeczywiście na całym świecie trwają badania and wykorzystaniem ayahauasci w leczeniu m.in depresji, uzależnień, zaburzeń odżywiania czy w ogólnej poprawie dobrostanu psychofizycznego. Działanie naparu ma więc ogromny potencjał terapeutyczny.

Równocześnie należy pamiętać że tak jak idąc na terapię nie oczekujemy, że całe nasze życie ulegnie zmianie po 1 sesji terapeutycznej tak samo nie zależy oczekiwać że pojedyncze doświadczenie ceremonii z ayahuascą rozwiąże wszystkie nasze problemy. Wręcz odwrotnie wizje które pojawiają się podczas ceremonii mogą być bardzo nieprzyjemne i przerażające dlatego, że kontaktują nas często z odrzuconymi kawałkami nas samych.

Jednak połączenie zachodnich modeli terapeutycznych pomagających integrować wyparte treści psychiczne z użyciem substancji poszerzającymi świadomość jak ayahuasca tworzy bardzo obiecującą perspektywę w leczeniu wielu chorób. W krajach gdzie jej użycie jest legalne jak Peru oraz Ekwador oraz wielu instytucjach zdrowia psychicznego na świecie m.in Kanadzie, Szwajcarii, Holandii prowadzone są właśnie badania dokumentujące jej potencjał terapeutyczny.

Substancja ta nie jest wskazana dla wszystkich. Poprzez pojawiające się wizje może kontaktować nas z silnym lękiem co nie jest wskazane dla osób predysponowanych do zaburzeń dwubiegunowych na przykład.

Indianie Achuar mówią o uzdrawiającym i wspierającym dla człowieka wpływie ayahuaski. Członkowie plemienia regularnie w czasie życia poddają się jej działaniu, szczególnie gdy mierzą się z czymś trudnym, potrzebują wsparcia bądź szukają ważnej dla siebie odpowiedzi.

 

Prawa Natury – zmiana w konstytucji

Indianie Achuar opowiadają, że to właśnie poprzez otrzymane wskazówki w snach i ceremoniach postanowili sprzeciwić się wchodzącym na ich tereny w latach 80-tych i 90-tych koncernom wydobywających ropę. I tak rdzenni przedstawiciele ich plemion stanęli w parlamencie i międzynarodowych instytucjach gdzie bronili swych ziem i prawa do wolności. Udało im się.

W 2008 roku Ekwador stał się pierwszym na świecie krajem, który uznał, że przyroda ma swoje prawa, które zostały wpisane do konstytucji. W grudniu 2021 roku Trybunał Konstytucyjny tego kraju uznał, że wszystkie elementy przyrody, m.in. lasy, góry czy rzeki, nie mogą być naruszane przez przemysł górniczy. I w końcu Ekwador jest pierwszym krajem na świecie, który przyznał prawa dzikim zwierzętom.

W Ekwadorze ogromną wartością jest idea tak zwanego „dobrego życia” (sumak kawsay). Oznacza to, że ludzie powinni żyć z przyrodą w harmonii i uznawać ją za źródło wszelkiego życia i dobra.

Jak wiele możemy się więc nauczyć i jak wiele inspiracji możemy zaczerpnąć z tak małego kraju jakim jest Ekwador. Różnorodność jego ekosystemów jest tym co zachwyciło nas tak bardzo, że już czwarty raz organizujemy tam wyprawę. Andy, wulkany, gorące źródła, lasy mgliste i trekkingi, rwące rzeki i wodospady budzą serce do gwałtownych uderzeń.. No i końcu wiecznie zielona tropikalna puszcza Amazonii z jej rdzenną kulturą..

Z serca polecamy. Jest to okazja aby docenić skarby dzikiej przyrody naszej planety i Ameryki Południowej oraz być może zainspirować się do własnego jakiegoś udziału w ochronie jej naturalnych zasobów.

 

7-19 marzec Głębia Życia – Wyprawa do Ekwadoru

https://wyprawy-rozwojowe.pl/wyprawa/glebia-zycia-ekwador/

Krzysztof Ruba

Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów), coach (po Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego), instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Moc kreacji’, ‘Granice i Gniew’ i In. Prowadzi autorskie rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi. Założyciel marki Wyprawy-Rozwojowe.pl. Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

Tagi: , , , , , , , ,