Intuicja – Krzysztof Ruba

Intuicja

Musimy być gotowi najpierw dać się prowadzić intuicji, a później – działać zgodnie z jej wskazówkami: wprost i odważnie Shakti Gawain

Nie mogę dojść teraz do tej swojej intuicji. Co mogę zrobić żeby ją i odnaleźć?

To że jest nam często tak trudno podjąć decyzję lub nie umiemy określić czego właściwie chcemy wynika z bardzo silnego trendu w naszej kulturze na lewo półkulowe podejście do życia.

Jesteśmy wsadzeni w reżim logiki już w szkołach i nie byłoby w tym nic negatywnego gdyby nie brak przekazanych narzędzi do rozwijania się w równowadze również w oparciu o prawą półkulę mózgu.

Wielu z nas jest odciętych od świadomości ciała, emocji i tych delikatnych impulsów które zanim czasami pomyślimy o czymś już wiemy czy to jest dla nas dobre czy nie. Impulsów które mówią nam czy czegoś chcemy czy wręcz przeciwnie

Albert Einstein powiedział “Czysto logiczne rozumowanie nie da nam żadnej wiedzy o realnym świecie.”

Warto wyciągnąć z tego wnioski. Jeżeli nie wiem jakie emocje budzi we mnie dana sytuacja warto słuchać co mówi nam nasze ciało. Jakie reakcje tam się pojawiają. Czy moja klatka piersiowa jest spięta czy rozluźniona, czy pojawia się ciepło w brzuchu, czy skurcz? Czy nogi mi sztywnieją i nie czuje swoich stóp czy może właśnie czuje lekkie mrowienie i przypływ energii? Czego potrzebuje aby czuć się bezpiecznie? Jak reaguje moje ciało gdy stawiam granicę a jak reaguje gdy ktoś je przekracza?

A więc uważne słuchanie naszego ciała może być pierwszym krokiem do zwiększania swojej świadomości i wychodzenia poza to co mówi sama głowa i myśli przez nią biegnące.

Drugą rzeczą jest bycie uważnym na swoje emocje w kontaktach z ludźmi, na spacerze, w pracy, przed zaśnięciem i po obudzeniu.. Czyli cały czas. Z emocjami jest trochę jak z ogródkiem. Rosną w nim takie rośliny jakie zasiejemy nasiona. Tu otwiera się watek pracy z intencją. A z drugiej strony jak już coś wyrosło, pojawiła się jakaś emocja to warto zapytać o jakiej mojej potrzebie mi ona komunikuje? Jaką informację z sobą niesie?

Rozwijanie uważności, praca z ciałem, przepracowanie traum, słuchanie języka emocji, podążanie za językiem serca. To jest droga do bycia ze sobą w zgodzie. Czucia się w równowadze i otwartym na język swojej intuicją.

Jest wiele ciekawych metod które w tym nam pomagają. Warsztat Aleksandra Lowena, TRE, mindfulness, metoda Aleksandra, metoda Feldenkraisa, psychoterapia Gestalt, psychoterapia Procesu, Taniec wg. 5 rytmów, Medytacja dynamiczna Osho, Joga, Ćwiczenie uważności w oparciu o zapis strumienia świadomości (met. Juli Cameron) czy spotkania w kręgach kobiecych, męskich lub mieszanych. Metod jest dużo więcej. Znajdź taką która z Tobą współgra i praktykuj. Zaplanuj czas dla siebie, na oddech i przestrzeń.

Od siebie polecam proste ćwiczenie. Codziennie znajdź dla siebie pięć minut w ciszy lub przy kojącej muzyce, połóż sobie dłoń na sercu, poczuj jego ciepło, poczuj ciepło klatki piersiowej. Zrelaksuj oddech. Na chwile wyobraź sobie że to Twoje serce jest Twoimi płucami. Kolejne oddechy kierujesz do jego środka. Wraz z wydechem rozprowadzasz ciepło i energię swojego serca po całym ciele. W takim stanie po chwili możesz zadać dowolne pytanie swojemu sercu. Poczekaj na odpowiedź w formie impulsu z ciała, kolory, obrazu.. Myśli na chwilę odłóż na bok.. Pozwól samemu się zaskoczyć. To niesamowite ile możemy wyczuć innymi kanałami niż logika korzystnych dla siebie odpowiedzi i rozwiązań..

 Gdy wychodzimy uwagą ze struktury i ciągi zaplanowanych zadań, gdy zatrzymujemy się i umiemy patrzeć i wsłuchać się w język swojego ciała i emocji  pojawia się spontanicznie inspiracja. Inspiracja jest głosem intuicji i to ona podpowiada nam za czym tęskni nasza dusza. Podążaj za tym głosem.

Krzysztof Ruba

Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów), coach (po Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego), instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Moc kreacji’, ‘Granice i Gniew’ i In. Prowadzi autorskie rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi. Założyciel marki Wyprawy-Rozwojowe.pl. Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

Tagi: , , , , , ,