Głębokie Poczucie Własnej Wartości

Głębokie poczucie własnej wartości


Głębokie poczucie własnej wartości jest wyzwaniem dla bohatera. Życie w zgodzie z własnymi przekonaniami, odczuciami i potrzebami wymaga odwagi. Wysokie poczucie własnej wartości wymaga wewnętrznej pracy, praktyki i samodyscypliny.
Ostatnio kilka osób mnie zapytało – to czym właściwie jest to poczucie wartości?  Na głębokie poczucie wartości mogę powiedzieć składają się 3 filary:

 

Filary poczucia wartości

 

Świadomość

Świadomość siebie na poziomie komunikatów z ciała, emocji i serca. Świadomość swoich głębokich pragnień, celów marzeń. Świadomość własnego cienia -> czyli wszystkiego tego co jest zepchnięte i niezintegrowane i na powrót przyjęcie tych części. Okazuje się że w każdej niechcianej cesze, bólu, gniewie czy smutku jest dar. Integrując swój cień czujemy się pełniej. Jeżeli rozwijamy w sobie te jakości pojawia się z kolei naturalna świadomość własnych talentów i wartości.

Świadomości samego siebie ani nie zyskujemy w jednej chwili ani się z nią nie rodzimy. Ona rodzi się w czasie gromadzenia doświadczeń, działań które podejmujemy i wyzwań które obieramy sobie w życiu.  Uczyliśmy się działać zgodnie z podanymi schematami i instrukcjami z zewnątrz ale żyjąc świadomie chcemy żyć w zgodzie instrukcjami, które płyną do nas z wewnątrz. A więc świadomość samego siebie potrzebuje uważności na wewnętrzne impulsy płynące z ciała, emocji i intuicji.  Zdaje się, że nie jest to stan który osiągamy na stałe, ale raczej skupienie uwagi na swoim wnętrzu i na dialogu, który odbywa się na poziomie ciała, umysłu i serca.

Tak rozumiana świadomość samego siebie prowadzi nas do poczucia spójności we własnym życiu. Spójności pomiędzy tym co czujemy, co myślimy i co robimy lub inaczej spójności między naszymi wartościami, celami i działaniami.

 

Głęboka Akceptacja

Ten aspekt odbywa się poprzez otwieranie serca. Otwieranie serca na swoją wrażliwość, na siebie takim jakim jestem. Poprzez serce dopiero możemy wybaczyć sobie błędy, niedoskonałość i kruchość. Poprzez serce mogę przyjąć własne słabości, nie bać się więcej oceny, wstydu i opinii. Poprzez serce mogę przekierować w końcu źródło akceptacji z innych do własnego wnętrza. Dopiero gdy mamy otwarte serce możemy wyłączyć tak naprawdę wewnętrznego krytyka, nieustanne ocenianie innych i siebie. W takiej akceptacji pojawia się miejsce dopiero na jungowski aspekt własnego cienia. Integrując wszystkie aspekty siebie otwieramy się na odczucie pełni.

Akceptacja jest najważniejszym filarem głębokiego poczucia własnej wartości. Bez samoakceptacji nie jesteśmy w stanie pokochać samych siebie a tym samym pokochać innej osoby. Wiara w samego siebie naturalnie skłania nas do oczekiwania przyjaźni, miłości i szczęścia jaku efektu tego kim jesteśmy i co robimy.

 

Granice

Różnie są one nazywane – asertywnością, ugruntowaniem, poczuciem własnego pola. Nasze granice mają swoje źródło w miednicy i brzuchu. To jest centrum naszego emocjonalnego dowodzenia. Nie da się wyznaczyć granic gdy się jest odciętym od gniewu, umiejętności skontaktowania się z własnym aspektem wojownika/czki. Gdy dajemy sobie prawo do życia, wolności i realizacji swojego pełnego potencjału wraz z podłączeniem się do siły płynącej z miednicy i brzucha to wtedy możemy powiedzieć że stoimy we własnej mocy.

 To umiejętność zdecydowanego sięgania po swoje potrzeby, wyrażanie swoich uczuć i poglądów. Asertywna osoba potrafi powiedzieć – moje życie należy do mnie, mam prawo do istnienia, akceptuję siebie takim jakim jestem. Asertywna osoba ma poczucie że nie musi spełniać oczekiwań innych i może robić to czego chce. Sięga do złości bez popadania w agresję. Zamiast popadania w uległość wybiera stanowczo sięga po to czego pragnie.

Dużo można by jeszcze na ten temat mówić. Wiele rzeczy nas zasila. I dobrze. Każdy jest indywidualną istotą. Ale te 3 filary są absolutnie niezbędne i esencjonalne. Jednym zdaniem więc moglibyśmy powiedzieć, że na głębokie poczucie własnej wartości składa się połączenie energii płynącej z brzucha z sercem i świadomością. Tak, ale jest to proces. Dla większości trwa latami, dla niektórych całe życie.

Jeżeli interesuje Cię spotkanie z tymi aspektami siebie, czujesz pragnienie skontaktowania się z Twoją wewnętrzną siłą, sercem i świadomością to gorąco zapraszamy Cię  warsztat – Głębokie Poczucie Własnej Wartości. 

 

„Właśnie teraz jest ta chwila, w której musisz pokochać siebie i innych. Reszta nie ma znaczenia” Sharon Wegscheider-Cruse

 

Krzysztof Ruba

Trener (po Holistycznej Szkole Trenerów),  instruktor jogi (rys 200 yoga alliance), sternik morski. Twórca i współtwórca autorskich warsztatów na takie tematy jak ‘Głębokie Poczucie Własnej Wartości’, ‘Być w Połączeniu’, ‘Wewnętrzna Siła’ i In. Prowadzi autorskie rejsy żeglarskie z warsztatami oraz współprowadzi warsztaty rozwojowe z końmi.  Do życia podchodzi z autentycznością, odwagą i kreatywnością. Uwielbia spełniać swoje marzenia.

Tagi: , , , , , , , , ,