Pokochać siebie

“Nie ma we Wszechświecie nic prostszego, cenniejszego i zarazem trudniejszego, niż jeden konkretny wybór – KOCHAĆ SIEBIE. Otóż to. To jest rozwiązanie na wszystko. (…)” Jean Tinder

Miłość do siebie to wewnętrzne przekonanie o własnej wartości i wyjątkowości. To głębokie uznanie i uszanowanie jej, niezależnie od jakichkolwiek czynników zewnętrznych czy osiągnięć.

To uznanie swoich zalet, zauważenie ich i docenienie. To obietnica dana samemu sobie, że już od tej pory będę wzrastał w rozwoju i miłości do siebie, że będę dla siebie wsparciem, szczególnie w najtrudniejszych chwilach.

Dlaczego tak trudno przychodzi nam kochanie siebie i uznawanie swojej wartości, skoro tak dużo się o tym mówi i sami czujemy, że jest to bardzo ważne, że poprawia nasze samopoczucie, poprawia jakość naszych relacji i naszego życia ?
Dlaczego tak trudno nam siebie akceptować, szanować, dbać o siebie, brać za siebie odpowiedzialność ?
Co nam w tym przeszkadza ….?

Myślę że odpowiedź znajdziemy w tym jak traktujemy siebie, skoro przez większą część swojego życia nienawidziliśmy bądź odrzucaliśmy siebie, krytykowaliśmy, czuliśmy w głębi serca, że nie jesteśmy osobą wartościową, że nic się nam nie udaje, że nie zasługujemy to trudno nam teraz tak od razu, na zawołanie stanąć po swojej stronie.
Uznać i uszanować siebie.
Pokochać i przyjąć siebie.
I tak często właśnie jest. Jesteśmy przywiązani do tego by myśleć o sobie w określony sposób. Nie weryfikujemy tego, nie podważamy naszych myśli i przekonań o sobie.
Jedno jest pewne. Zmiana jest możliwa, ale zmiany tej musisz dokonać TY sam , nikt inny nie może tego zrobić za Ciebie.
I aby to zrobić będziesz potrzebował przyjrzeć się bardziej sobie, poznać siebie lepiej i wprowadzić zmiany, które skierują Twoje kroki na ścieżkę miłości do siebie.

Sfery zmian:

poznać swój wewnętrzny dialog i usunąć z niego samokrytykę, wzmocnić wewnętrznego, troskliwego opiekuna a osłabić krytyka
zobaczyć co skrywasz przed sobą i światem w cieniu swojej podświadomości, jakie części siebie tam pochowałeś,
dopóki tego nie zrobimy często czujemy się niewartościowi i niekompletni
poznać swoje trudne emocje i dać im przestrzeń i swoją czułą obecność
pokazać siebie w prawdzie, w swoim niezadowoleniu i w gniewie, nie wyrażanie tego co czujemy, sprawia, że sami pozwalamy naruszać nasze granice.

Każdego dnia mamy czas na to, by rozwijać w sobie uszanowanie siebie, swojej wartości i miłości do siebie.
Każdego dnia możemy wzrastać w tym, bez pośpiechu i presji lecz w czułej obecności dla wszystkiego co w nas jest.

A tak na dziś, od zaraz możesz wprowadzić do swojego życia jedno proste ćwiczenie . Poznałam je na warsztatach z Soną Gomes nauczycielką pracy z traumą SE, która sama je stosowała.

Stań każdego ranka przed lustrem ( pewnie tak jak robisz to co dzień ) i czule przywitaj się ze sobą. Powiedz sobie : Hej Kochana! Jesteś tam ?
Zauważ siebie, spójrz sobie w oczy i uśmiechnij się do siebie 😊

Tylko tyle i aż tyle ……


Agnieszka Dąbrowska
Psycholog, psychoterapeutka, seksuolog. Stosuje holistyczne podejście korzystając z różnych technik.(m.in.: somatic experiencing, terapia TSR, praca z kartami metaforycznymi, autohipnoza ericksonowska). Organizatorka kręgów kobiet. Prowadzi warsztaty rozwojowe, terapeutyczne oraz edukacyjne. Twórczyni autorskiej gry planszowej „ MiJaMy się ”, o charakterze edukacyjno – rozwojowym. Kobieta podążająca z otwartym sercem za swoimi marzeniami, które w głównej mierze wiążą się z podróżami do dzikich zakątków świata, spotkaniami i pracą z ludźmi oraz byciem w kontakcie z naturą. Przyjaciele mówią o niej człowiek anioł, który z otwartym sercem i umysłem gotów jest spojrzeć w prawdę życia. http://agnieszkadabrowska.manifo.com/
Tagi: , , , , , , , , ,