Świadomość ciała

Co nam mówi ciało? Czy my jesteśmy w ciele czy ciało w nas? Czy ciało jest naszym narzędziem czy może jesteśmy naszym ciałem? Co się dzieje kiedy nie słuchamy ciała i co może się stać jak będziemy się w ciało wsłuchiwać? Jak słuchać swojego ciała?

Świadomość ciała jest bardzo ważnym aspektem naszego życia. Od tego jak dobrze komunikujemy się z naszym ciałem zależy jak będziemy funkcjonować na co dzień. Nie możemy ignorować gdy ciało domaga się snu, zdrowszego jedzenia, spaceru czy dokładnej kąpieli. Czasem, w biegu życia codziennego, możemy nie dostrzegać, że ciało woła i prosi o odrobinę uwagi.

Ciało to dom dla naszych emocji. Jest ściśle związane z psychicznym samopoczuciem. Nie dbanie o ciało może spowodować, że gorzej pracujemy, nie potrafimy słuchać innych, łatwiej się męczymy, nasze relacje z innymi są osłabione. Co więcej, możemy być rozdrażnieni i niestabilni emocjonalnie.  

W naszych czasach często model pracy i edukacji wymusza na nas bardzo intensywną pracę głową i logiczną częścią naszego umysłu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo tym samym odcinamy się od ciała i sygnałów jakie ono nam przekazuje. Próbujemy dopasować swoje życie do obowiązujących modeli, umysłowych koncepcji zapominając że nasze poczucie satysfakcji mieszka przede wszystkim w ciele i, że to z nim powinniśmy być w zgodzie. Nie rozumiemy nawet tak mocnych sygnałów jak regularne bóle głowy, skurcze brzucha, chroniczne bóle karku, napięcie ud i barków. Wielu z nas podąża takim wybranym modelem działania aż do całkowitego wypalenia i wyczerpania.

Jak rozmawiać z ciałem? Co zrobić, żeby żyć z nim w zgodzie i kiedy wiedzieć, że potrzebuje szczególnej uwagi? Istnieje wiele narzędzi, które pomagają nawiązywać dialog z ciałem.

Odpowiedź podaje między innymi Aleksander Lowen – amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Opracował tzw metodę Lowena, która prowadzi do uleczania ran wewnętrznych poprzez pracę z ciałem. Ćwiczenia stosowane podczas leczenia to między innymi: ugruntowanie (rozwijanie poczucia rzeczywistości), rozluźnianie napięć ciała, wyrażanie swoich emocji ruchem.

Ciekawym rozwiązaniem dla bolączek naszych ciał są również ćwiczenia TRE (Trauma Releasing Exercises) opracowane przez dr Davida Barcelego. Ćwiczenia przywracają ciału naturalną równowagę. Pozbywają nas chronicznego stresu, napięcia mięśni, lęku i bólu szczególnie w obszarze dolnej części pleców i miednicy. Ćwiczenia TRE odbywa się w grupach, gdzie każdy pracuje w swoim tempie. Dodałbym zdanie w stylu: “Celem tej pracy jest wprowadzenie ciała w jego naturalny stan rozluźnienia, relaksu i harmonii. Aby do tego doszło potrzebne jest uwolnienie napięciowych  blokad.  

Celem technik opracowanych przez zarówno A.Lowena jaki i D.Barcelego jest wywołanie drgań i wibracji w ciele. Efektem jest poczucie większego kontaktu ze swoim ciałem, emocjami. Zwiększa się komfort odczuwania swojego ciała.Słynną techniką słuchania ciała jest również medytacja. Wystarczy usiąść w spokoju i ciszy na kilkanaście minut do godziny i skupiać całą swoją uwagę na swoim wnętrzu. Podczas medytacji siedzi się z zamkniętymi oczami i nie myśli o świecie zewnętrznym. Ważne jest tu i teraz. Skupianie uwagi na poszczególnych elementach ciała pozwala na to, by je dogłębnie zrozumieć.

Narzędzi jest wiele i są bardzo skuteczne. Wystarczy chcieć. Można poradzić się specjalistów, zacząć w zaciszu domowy czy wybrać się na wyprawę rozwojową. Podczas wypraw rozwojowych zapewniamy opiekę profesjonalnych trenerów, którzy pomagają ćwiczyć techniki rozluźniania, kontaktowania się z własnym ciałem i słuchania. A wszystko to podczas wyjątkowej podróży.